Jak przygotować się do rejsu?

jak przygotować się do rejsu
jak przygotować się do rejsu

Na naszej stronie znajdziesz wiele porad jak wybrać właściwy czarter jachtu na mazurach, jak przygotować się do rejsu z dziećmi, jak wybrać jacht, jaka wybrać się na czarter bez patentu czy nawet jak nie zepsuć sobie rejsu. Dziś przedstawimy garść porad dotyczących tego, jak powinieneś przygotować się do swojego pierwszego czarteru na mazurach.

Wybierz czarter i jacht

To czy twój rejs zakończy się pełnym sukcesem, a ty nie będziesz musiał sobie niczego odmawiać, zależy m.in. od tego, ile będziesz miał gotówki w portfelu. Dlatego, by ją zaoszczędzić, zastanów się, kiedy i na jaki termin wynająć jacht.

Jeśli zależy ci na ograniczeniu kosztów, postaraj się zarezerwować jacht znacznie wcześniej i wybierz termin mniej oblegany (wczesną wiosną lub jesienią). Niektóre firmy proponują również zniżki na czarter dla osób, które zarejestrowały się do ich newslettera. Na przykład w Twist Czarter oferujemy rabat na czarter w wysokości 100 zł dla każdego, kto się na niego zapisze.


ZAPISZ SIĘ NA NASZ NEWSLETTER I OTRZYMAJ 100 ZŁ ZNIŻKI W SEZONIE 2019


Przy wyborze firmy czarterującej nie kieruj się jedynie ceną. Zdecydowanie ważniejsza jest jej relacja w stosunku do jakości. Bywa, że za niską ceną idą fatalne warunki na jachcie, braki w wyposażeniu, niesprawny jacht oraz brak ubezpieczenia. Na to nie możesz sobie pozwolić, tym bardziej płynąc w rejs po raz pierwszy. W przypadku niesprawnego jachtu łatwo o jego uszkodzenie, a brak ubezpieczenia narazi cię nie tylko na wysokie koszta, utratę kaucji, ale również na niebezpieczeństwo.

Więcej o czarterze jachtu dowiesz się tutaj: Jak zarezerwować i odebrać jacht

Ustal trasę i termin rejsu

Wielu żeglarzy, skupia się na pływaniu od portu do portu. Część jednak woli opuścić pokład, zejść na suchy ląd i zwiedzać. Na mazurach nie brakuje atrakcji. Najciekawsze z nich znajdziesz w Giżycku, Węgorzewie, Rynie, Mikołajkach, Sztynorcie i Piszu. Ustalając trasę rejsu, weź je pod uwagę.

Z reguły firmy czarterujące mają znacznie mniej obłożone terminy na początku i na końcu sezonu. W konsekwencji oferują czarter za mniejsze pieniądze. Jednak to latem mazury mają najwięcej do zaoferowania.

Wszystkie tawerny są otwarte do późnych godzin, odbywają się liczne koncerty szantowe, w miastach możemy świetnie zjeść, bawić się na festiwalach takich jak Mazury Hip Hop Festiwal czy Mazury Air Show w Giżycku. Fani tradycji i kuchni regionalnej znajdą coś dla siebie podczas licznych jarmarków folkloru, festynów myśliwskich czy restauracji serwujących tradycyjne mazurskie dania z ryb.

Zrekrutuj swoją załogę

Pogoda może być bardzo zła, jedzenie niesmaczne, ale z dobrze dobraną załogą nie będziesz żałował nawet najgorszego dnia na mazurach. Ustal, czy na rejs wybierasz się z rodziną, czy z przyjaciółmi. Z tą grupą ludzi spędzisz najbliższy czas, często w niesprzyjających warunkach. By wszystko było jasne i nie dochodziło do zgrzytów, przed rozpoczęciem rejsu ustalcie zasady wzajemnego funkcjonowania i zachowania na jachcie. Pamiętaj, że żeglowanie po mazurach to nie tylko świetna zabawa i przygoda, ale również walka z żywiołem. W pierwszej kolejności ustalając zasady, miejcie na uwadze bezpieczeństwo.

Dobrze się spakuj

Niektórzy je uwielbiają, inni nie znoszą. Jedno jest pewne. Pakowania nie należy zostawiać na ostatnią chwilę. Odkładnie tej ważnej czynności na ostatni dzień przed rejsem skutkuje co najmniej dodatkowymi kosztami, a czasami przemoknięciem i chorobą. Dlatego koniecznie dobrze się spakuj przed wyjazdem na mazury. W skład bagażu powinny wejść:

 • Dokumenty (dowód osobisty, patent)
 • lekarstwa i opatrunki
 • latarka
 • Multitool
 • Mapy
 • Odzież (w tym polar, bielizna termiczna, sztormiak kalosze)

Więcej o tym jak się spakować znajdziesz tutaj: Ekwipunek – co zabrać w rejs

Bądź gotowy na zmiany

Dobry plan to podstawa udanego rejsu. Jednak największa przygoda zawsze zdarza się wtedy, kiedy zrobisz coś spontanicznie. Oczywiście nie mamy tu na myśli, walki o życie na pełnych żaglach podczas szkwału. Raczej spontaniczną zmianę trasy, nieplanowane cumowanie na dziko czy wspólne zejście na ląd i zwiedzanie miasta.

Sprawdź nasze inne jachty

Oferujemy Państwu nowoczese, dobrze wyposażone i świetnie przygotowane łodzie żaglowe i motorowe. Każdy nasz jacht posiada komfortowe wyposażenie hotelowe takie jak zamykana kabina z toeletą chemiczną, ogrzewanie Webasto, kuchenkę gazową, instalację wodną oraz elektryczną. Ponadto wyposażenie żeglarskie umożliwia komfortową żeglugę o obsługę jachtu. Wszystkie fały są sprowadzone do kokpitu, zainstalowana jest bramka do kładzenia masztu, markowe kabestany, silniki czterosówowe oraz wiele innych udogodnień.

Pełna lista jachtów oraz wybrane jednostki:

Maxus 33.1 RS

Maxus 33.1 RS

3 kabiny, koło sterowe i ogrzewanie
 • Kadłub: 10,45 m x 3,2 m
 • Załoga: 8-10 osób
 • Żagle: 40 m^2 (fok + grot)
 • Udogodnienia: koło sterowe, ster strumieniowy, echosonda, ogrzewanie Webasto, prysznic w kokpicie, radio z MP3 i TV, bimini, szprycbuda, nagłośnienie w kokpicie, oświetlenie LED, kuchenka gazowa, mikrofalówka, lodówka
Szczegóły
Antila 30

Antila 30

3 kabiny, ogrzewanie, koło sterowe
 • Kadłub: 9,3 m x 2,95 m
 • Załoga: 10 osób
 • Żagle: 38m^2 (fok + grot)
 • Udogodnienia: silnik 15 KM stacjonarny, ogrzewanie, lodówka Waeco, grot pełnolistwowy, patent do kładzenia masztu, rolfok na sztywnym sztagu, radio CD/MP3, instalacja 12V / 230 V, gniazdo do ładowania telefonu, 3 zamykane kabiny
Szczegóły
Nautika 830

Nautika 830

motorowy houseboat, 2 kabiny
 • Kadłub: 8,3 m x 2,9 m
 • Załoga: 8 osób
 • Żagle: –
 • Udogodnienia: jacht motorowy dostępny bez patentu, lodówka sprężarkowa, ogrzewanie Webasto, silnik Marcury 50KM z elektrycznym trymem, instalacja wody pitnej, radio z MP3 oraz TV, kuchenka gazowa, 2 zamykane kabiny (max 6 osób).
Szczegóły
Antila 24.4

Antila 24.4

szybkie jachty dostępne bez patentu
 • Kadłub: 7,4m x 2,6m
 • Załoga: 6-8 osób
 • Żagle: 30 m^2 (fok+grot)
 • Udogodnienia: ogrzewanie Webasto, lodówka Waeco, kabestany Andersen, oświetlenie LED, bramka do kładzenia masztu, sztywny sztag, roll fok, kuchenka gazowa, kabina WC, silniki Mercury Sailpower 5KM, panel solarny.
Szczegóły
Rate this post
X