Na naszej stronie znajdziesz wiele porad jak wybrać właściwy czarter jachtu na mazurach, jak przygotować się do rejsu z dziećmi, jak wybrać jacht, jaka wybrać się na czarter bez patentu czy nawet jak nie zepsuć sobie rejsu. Dziś przedstawimy garść porad dotyczących tego, jak powinieneś przygotować się do swojego pierwszego czarteru na mazurach.
Wybierz czarter i jacht
To czy twój rejs zakończy się pełnym sukcesem, a ty nie będziesz musiał sobie niczego odmawiać, zależy m.in. od tego, ile będziesz miał gotówki w portfelu. Dlatego, by ją zaoszczędzić, zastanów się, kiedy i na jaki termin wynająć jacht.
Jeśli zależy ci na ograniczeniu kosztów, postaraj się zarezerwować jacht znacznie wcześniej i wybierz termin mniej oblegany (wczesną wiosną lub jesienią). Niektóre firmy proponują również zniżki na czarter dla osób, które zarejestrowały się do ich newslettera. Na przykład w Twist Czarter oferujemy rabat na czarter w wysokości 100 zł dla każdego, kto się na niego zapisze.
ZAPISZ SIĘ NA NASZ NEWSLETTER I OTRZYMAJ 100 ZŁ ZNIŻKI W SEZONIE 2019
Przy wyborze firmy czarterującej nie kieruj się jedynie ceną. Zdecydowanie ważniejsza jest jej relacja w stosunku do jakości. Bywa, że za niską ceną idą fatalne warunki na jachcie, braki w wyposażeniu, niesprawny jacht oraz brak ubezpieczenia. Na to nie możesz sobie pozwolić, tym bardziej płynąc w rejs po raz pierwszy. W przypadku niesprawnego jachtu łatwo o jego uszkodzenie, a brak ubezpieczenia narazi cię nie tylko na wysokie koszta, utratę kaucji, ale również na niebezpieczeństwo.
Więcej o czarterze jachtu dowiesz się tutaj: Jak zarezerwować i odebrać jacht
Ustal trasę i termin rejsu
Wielu żeglarzy, skupia się na pływaniu od portu do portu. Część jednak woli opuścić pokład, zejść na suchy ląd i zwiedzać. Na mazurach nie brakuje atrakcji. Najciekawsze z nich znajdziesz w Giżycku, Węgorzewie, Rynie, Mikołajkach, Sztynorcie i Piszu. Ustalając trasę rejsu, weź je pod uwagę.
Z reguły firmy czarterujące mają znacznie mniej obłożone terminy na początku i na końcu sezonu. W konsekwencji oferują czarter za mniejsze pieniądze. Jednak to latem mazury mają najwięcej do zaoferowania.
Wszystkie tawerny są otwarte do późnych godzin, odbywają się liczne koncerty szantowe, w miastach możemy świetnie zjeść, bawić się na festiwalach takich jak Mazury Hip Hop Festiwal czy Mazury Air Show w Giżycku. Fani tradycji i kuchni regionalnej znajdą coś dla siebie podczas licznych jarmarków folkloru, festynów myśliwskich czy restauracji serwujących tradycyjne mazurskie dania z ryb.
Zrekrutuj swoją załogę
Pogoda może być bardzo zła, jedzenie niesmaczne, ale z dobrze dobraną załogą nie będziesz żałował nawet najgorszego dnia na mazurach. Ustal, czy na rejs wybierasz się z rodziną, czy z przyjaciółmi. Z tą grupą ludzi spędzisz najbliższy czas, często w niesprzyjających warunkach. By wszystko było jasne i nie dochodziło do zgrzytów, przed rozpoczęciem rejsu ustalcie zasady wzajemnego funkcjonowania i zachowania na jachcie. Pamiętaj, że żeglowanie po mazurach to nie tylko świetna zabawa i przygoda, ale również walka z żywiołem. W pierwszej kolejności ustalając zasady, miejcie na uwadze bezpieczeństwo.
Dobrze się spakuj
Niektórzy je uwielbiają, inni nie znoszą. Jedno jest pewne. Pakowania nie należy zostawiać na ostatnią chwilę. Odkładnie tej ważnej czynności na ostatni dzień przed rejsem skutkuje co najmniej dodatkowymi kosztami, a czasami przemoknięciem i chorobą. Dlatego koniecznie dobrze się spakuj przed wyjazdem na mazury. W skład bagażu powinny wejść:
- Dokumenty (dowód osobisty, patent)
- lekarstwa i opatrunki
- latarka
- Multitool
- Mapy
- Odzież (w tym polar, bielizna termiczna, sztormiak kalosze)
Więcej o tym jak się spakować znajdziesz tutaj: Ekwipunek – co zabrać w rejs
Bądź gotowy na zmiany
Dobry plan to podstawa udanego rejsu. Jednak największa przygoda zawsze zdarza się wtedy, kiedy zrobisz coś spontanicznie. Oczywiście nie mamy tu na myśli, walki o życie na pełnych żaglach podczas szkwału. Raczej spontaniczną zmianę trasy, nieplanowane cumowanie na dziko czy wspólne zejście na ląd i zwiedzanie miasta.