Rodzinne wakacje na jachcie – jaką łódź wybrać i jak się przygotować do rejsu z dziećmi?

Nawet wprawieni żeglarze, którzy doskonale znają polskie i zagraniczne akweny, mogą czasem stanąć przed niecodziennym wyzwaniem: pojawieniem się w rodzinie nowego załoganta. Co robić, jeśli ten nowy załogant ma dopiero kilka miesięcy lub przed momentem zaczął stawiać pierwsze kroki? Czy młodzi rodzice – zapaleni miłośnicy żeglarstwa muszą zrezygnować ze swojej pasji? Nic podobnego! Choć wybranie się z maluchem na zagraniczny rejs może z początku budzić pewne obawy, to już czarter jachtów na Mazurach jest jak najbardziej trafionym pomysłem. Jak przygotować się do takiej wyprawy?

Czarter jachtów żaglowych – sposób na rodzinne wakacje

Inaczej przygotowujemy się do rejsu, w którym uczestniczyć będzie wyłącznie dorosła załoga, inaczej podchodzimy do tematu, kiedy na łodzi mają pojawić się dzieci. Bez względu na to, czy towarzyszyć będą nam małe szkraby – do 3 roku życia, czy podrostki, warto zadbać o kilka kwestii:

Bezpieczeństwo – oczywiście, decydując się na czarter jachtów żaglowych czy motorowych, zawsze powinniśmy zwracać uwagę na bezpieczeństwo jednostki. Łodzie wysłużone, z wielokrotnie reperowanym osprzętem, o ograniczonej sterowności nie powinny znaleźć się w kręgu naszych zainteresowań. Warto zamiast tego rozejrzeć się za łódką zwrotną, wygodną i dobrze wyposażoną, która umożliwi komfortowy pobyt, nawet tej najmłodszej załogi. Warto zapytać o dostępność siatek na relingi – zapobiegną one wypadnięciu dzieci (lub zwierząt) za burtę w trakcie manewrów. Warto też potwierdzić jak zabudowany jest kokpit. Na rejs z dziećmi najlepiej wybrać jacht, który ma zamknięty kokpit co ograniczy ryzyko wypadnięcia za rufę. Takie warunki spełnia np. Tes 678 BT.

 

Wygoda – jacht warto wybierać pod kątem wielkości załogi. O ile zgrabna Sasanka Viva 700 bez trudu pomieści 4-osobową załogę, o tyle dla większej ekipy zdecydowanie lepszym wyborem będzie  Antila 26cc – jacht ten posiada wygodną rufę kąpielową z drabinką, co stanowi niewątpliwy atut w przypadku załóg z lubiącymi zabawy w wodzie dziećmi.

Przestrzeń – ci, którzy kokpit ze stolikiem uznają za standard wyposażenia jachtu, z całą pewnością docenią ten element podczas rejsu z dziećmi. Gry karciane czy planszowe, kolorowanki, malowanie farbami, kreatywne zabawy z plasteliną, śpiewanki – to tylko kilka ze sposobów na umilenie czasu maluchom, kiedy załoga zajęta jest wykonywaniem skomplikowanych manewrów. Dobrze, jeśli kokpit jest na tyle obszerny, by dzieci czy dorastająca młodzież miały wystarczająco miejsca na swobodną zabawę czy wspólne gry.

Warunki sanitarne – to kolejny istotny aspekt, który może przesądzić o wyborze jachtu na czarter po Mazurach. O ile starsza załoga bez trudu dopasuje się do warunków panujących na jachcie np. konieczności skorzystania z WC przed wypłynięciem z portu, o tyle dzieci z pewnością zaraz po opuszczeniu keji będą domagały się wizyty w toalecie. Co wtedy robić? Idealnie, jeśli na jachcie znajduje się kabina WC z umywalką, wtedy bez przeszkód możemy kontynuować swoją podróż. Takimi udogodnieniami dysponuje każdy z jachtów będących w naszej ofercie zarówno przestronna Antila 26cc jak i najmniejsza Sasanka Viva 600.

Możliwość przygotowania posiłków – młodzi rodzice wybierając miejsce na wakacyjny wypad, zawsze zwracają uwagę na możliwość przygotowania domowych posiłków. Choć na Mazurach nie brakuje dobrej jakości restauracji, smażalni i rodzinnych knajpek serwujących wysokiej jakości posiłki, to jednak w dobie szerzących się alergii, warto mieć możliwość indywidualnego przygotowania posiłku. Dzięki dobrze wyposażonemu kambuzowi będziemy mogli bez przeszkód przyrządzić pyszną jajecznicę, wyborne spaghetti czy ukochane przez załogantów kotlety schabowe. Na szczęście dzisiaj kambuz wraz z wyposażeniem to już element standardowy wszystkich mazurskich jachtów, nie trzeba więc zawracać sobie głowy koniecznością szukania odpowiedniej jadłodajni. A wieczorem… zawsze warto urządzić sobie na brzegu ognisko ze smażonymi na patyku kiełbaskami – dzieci to uwielbiają!

Czarter jachtów na Mazurach to rewelacyjny sposób na spędzenie czasu z rodziną. Żeglowanie z dziećmi nikogo już nie dziwi. Na Mazurach coraz więcej obecnych jest załóg z maluchami – i dobrze! To doskonały sposób nie tylko na aktywny wypoczynek, ale też niestandardowa metoda zwiedzania urokliwych zakątków kraju, no i oczywiście niezawodny przepis na zarażenie najmłodszych członków rodziny wyjątkową pasją. Zapraszamy do zarezerwowania wybranej jednostki na wakacje już teraz – poprzez opcję czarter jachtów online. W ten sposób prosto, szybko i bez wychodzenia z domu możecie Państwo wybrać i zarezerwować łódź na swoje rodzinne, żeglarskie wakacje.

Oceń tą treść

X