Ten port na mazurach to prawdziwa żeglarska stolica Polski

Miejsce co roku odwiedzane i uwielbiane przez tysiące żeglarzy. Co sami potwierdzili w 2012 kiedy w plebiscycie czasopisma Wiatr na „Żeglarską Stolicę Polski” oddali ponad 13 000 głosów na ten port na mazurach. Dzięki tym głosom Giżycko – bo o nim mowa – wyprzedził m.in. Gdańsk, Gdynię i Mikołajki. Planując „wypad na żagle” nie da się go pominąć. Dowiedz się dlaczego.

Świetna baza wypadowa. Tu rozpocznij swój rejs!

Ekomarina w Giżycku
Ekomarina w Giżycku

Wybierając Giżycko na swoją żeglarską bazę wypadową masz do dyspozycji niespotykaną nigdzie indziej infrastrukturę żeglarską. Nad Niegocinem położonych jest pięć portów, nad Kisajnem i wokół zatoki Tracz działają kolejne cztery przystanie co daje łącznie ponad 800 miejsc cumowniczych w samym Giżycku, jeśli do tego doliczyć miejsca w sąsiednich Wilkasach, Pięknej Górze i Bystrym daje to w sumie ponad 1 500 miejsc.

W 2010 roku dla mazurskich żeglarzy oddano Ekomarinę, przy której znajduje się nowoczesny i największy na Mazurach port pasażerski i jachtowy. Jest on przystosowany dla 138 jednostek pływających, posiada pełne zaplecze z restauracją, campingiem, parkingiem, wypożyczalnią sprzętu, przyłączami prądu, a nawet salą konferencyjną.

Port Twist Czarter – postaw na świetną infrastrukturę

Port Royal w Giżycku
Port Royal w Giżycku

Innym ważnym portem na mazurach, z którego z łatwością wypłyniemy na szlaki północne jest Port Royal gdzie siedzibę ma Twist Czarter. Posiada on świetną infrastrukturę i idealnie nadaje się na rozpoczęcie rejsu. Można do niego dotrzeć w bardzo łatwy sposób jadąc obwodnicą miasta. Wybierając to miejsce będziesz miał do dyspozycji hotel, tawernę Biały Szkwał, restauracje, SPA i Twist Czarter jachtów. Port przy jeziorze Kisajno to także idealne miejsce na rejs zarówno na północ jak i południe.

Jaki kierunek wybrać?

Wyruszając na południe możemy obrać za cel Mikołajki lub położone jeszcze bardziej na południe oraz mniej turystyczne Ruciane Nida. Dostaniemy się tam żeglując przez Niegocin, jezioro Jagodne i Kanał Mazurski. Wpływając na Tałty możemy wybrać kierunek północny i malowniczo położony Ryn z pięknym zamkiem lub skierować się dalej na południe i przez jezioro Bełdany dotrzeć do Ruciane-Nida.

Z Portu Royal z łatwością wypłyniemy również na wody jeziora Mamry. Kierując się na północ dotrzesz do Węgorzewa, które jako jedyny port na mazurach pozwala zacumować w samym centrum miasta i to w cieniu XIV wiecznego zamczyska. Po drodze koniecznie skieruj się do kei słynnego portu żeglarskiego w Sztynorcie, gdzie wieczorem przy ognisku posłuchasz najlepszych mazurskich szant!

Dlaczego warto wybrać Giżycko?

Giżycko to nie tylko świetna infrastruktura żeglarska. Sezon zaczyna się tu już w maju, a kończy we wrześniu. Miasto oferuje szereg atrakcji takich jak festiwale (Mazury Hip Hop Festiwal, Mazury Air Show, Festiwal Piosenki Żeglarskiej i Morskiej, Jazz nad Niegocinem, Żeglarskie mistrzostwa Polski w klasach DZ, Jachtów Kabinowych oraz Seniorów 60+ czy Mazurskie Targi Sportów Wodnych), czy liczne zabytki wśród których najbardziej wartymi zwiedzenia są: Twierdza Boyen, Wieża Ciśnień i Zamek Krzyżacki.

Giżycko żyje nocą

Giżycko nie zasypia też nocą. Wytrwałym imprezowiczom oddaje do dyspozycji liczne bary i puby znajdujące się w okolicach portu, niedalekiej plaży i równie nieodległego pasażu. To właśnie te dwa ostatnie miejsca tętnią życiem w wakacyjne wieczory najbardziej intensywnie. Znajdziesz tam kluby z muzyką elektroniczną, pijalnie piwa, pizzerie, restauracje czy kręgielnie. Na plaży natomiast znajdują się liczne budki z jedzeniem oraz małe klimatyczne puby.

Długi sezon, moc atrakcji, świetna infrastruktura żeglarska i profesjonalny czarter jachtów, sprawia że Giżycko jako miasto i port na mazurach słusznie zostało wybrane “Żeglarską Stolicą Polski” detronizując w ten sposób Mikołajki.

Sprawdź nasze najlepsze jachty

Oferujemy Państwu nowoczese, dobrze wuposażone i świetnie przygotowane łodzie żaglowe. Każdy nasz jacht posiada komfortowe wyposażenie hotelowe takie jak zamykana kabina z toeletą chemiczną, ogrzewanie Webasto, kuchenkę gazową, instalację wodną oraz elektryczną. Ponadto wyposażenie żeglarskie umożliwia komfortową żeglugę o obsługę jachtu. Wszystkie fały są sprowadzone do kokpitu, zainstalowana jest bramka do kładzenia masztu, markowe kabestany, silniki czterosówowe oraz wiele innych udogodnień.
Tango 30 “Ferajna”

Tango 30 “Ferajna”

koło sterowe i ogrzewanie
 • Kadłub: 9,5 m x 3,4 m
 • Załoga: 9 osób
 • Żagle: 40 m^2 (fok + grot)
 • Udogodnienia: koło sterowe, ster strumieniowy, echosonda, ogrzewanie Eberspacher, prysznic w kokpicie, radio z MP3, bimini, szprycbuda, nagłośnienie w kokpicie, oświetlenie LED, kuchenka gazowa, mikrofalówka, lodówka
Szczegóły
Phobos 29 “Jowisz”

Phobos 29 “Jowisz”

3 kabiny, ogrzewanie
 • Kadłub: 9,3 m x 2,95 m
 • Załoga: 10 osób
 • Żagle: 38m^2 (fok + grot)
 • Udogodnienia: silnik 8 KM, ogrzewanie, lodówka Waeco, grot pełnolistwowy z możliwością refowania, patent do kładzenia masztu, rolfok na sztywnym sztagu, radio CD/MP3, instalacja 12V / 230 V, gniazdo do ładowania telefonu, 3 zamykane kabiny
Szczegóły
Antila 26CC “Odyn”

Antila 26CC “Odyn”

2 kabiny, ogrzewanie, lodówka
 • Kadłub: 8,3 m x 2,9 m
 • Załoga: 8 osób
 • Żagle: 36 m^2 (fok + grot)
 • Udogodnienia: lodówka sprężarkowa, ogrzewanie Truma, silnik 8KM Yamaha, bramka do kładzenia masztu, rolfok, grot z możliwością refewoania, instalacja wody pitnej, radio z MP3, kuchanka gazowa, 2 zamykane kabiny.
Szczegóły
Antila 24 “Njord” oraz “Baldur”

Antila 24 “Njord” oraz “Baldur”

wygodne jachty, czarter bez patentu
 • Kadłub: 7,3m x 2,6m
 • Załoga: 7 osób
 • Żagle: 30 m^2 (fok+grot)
 • Udogodnienia: ogrzewanie Webasto, lodówka Waeco, kabestany Andersen, oświetlenie LED, bramka do kładzenia masztu, sztywny sztag, roll fok, kuchenka gazowa, kabina WC, silnik Yamaha 8KM
Szczegóły
X