Ten port na mazurach to prawdziwa żeglarska stolica Polski

Miejsce co roku odwiedzane i uwielbiane przez tysiące żeglarzy. Co sami potwierdzili w 2012 kiedy w plebiscycie czasopisma Wiatr na „Żeglarską Stolicę Polski” oddali ponad 13 000 głosów na ten port na mazurach. Dzięki tym głosom Giżycko – bo o nim mowa – wyprzedził m.in. Gdańsk, Gdynię i Mikołajki. Planując „wypad na żagle” nie da się go pominąć. Dowiedz się dlaczego.

Świetna baza wypadowa. Tu rozpocznij swój rejs!

Ekomarina w Giżycku
Ekomarina w Giżycku

Wybierając giżycką marinę na swoją bazę wypadową masz do dyspozycji niespotykaną nigdzie indziej infrastrukturę żeglarską. Nad Niegocinem położonych jest pięć portów, nad Kisajnem i wokół zatoki Tracz działają kolejne cztery przystanie co daje łącznie ponad 800 miejsc cumowniczych w samym Giżycku, jeśli do tego doliczyć miejsca w sąsiednich Wilkasach, Pięknej Górze i Bystrym daje to w sumie ponad 1 500 miejsc.

W 2010 roku dla mazurskich żeglarzy oddano Ekomarinę, przy której znajduje się nowoczesny i największy na Mazurach port pasażerski i jachtowy. Jest on przystosowany dla 138 jednostek pływających, posiada pełne zaplecze z restauracją, campingiem, parkingiem, wypożyczalnią sprzętu, przyłączami prądu, a nawet salą konferencyjną.

Port Twist Czarter – postaw na świetną infrastrukturę

Port Royal w Giżycku
Port Royal w Giżycku

Innym ważnym portem na mazurach, z którego z łatwością wypłyniemy na szlaki północne jest Port Royal gdzie siedzibę ma Twist Czarter. Posiada on świetną infrastrukturę i idealnie nadaje się na rozpoczęcie rejsu. Można do niego dotrzeć w bardzo łatwy sposób jadąc obwodnicą miasta. Wybierając to miejsce będziesz miał do dyspozycji hotel, tawernę Biały Szkwał, restauracje, SPA i Twist Czarter jachtów. Port przy jeziorze Kisajno to także idealne miejsce na rejs zarówno na północ jak i południe.

Jaki kierunek wybrać?

Wyruszając na południe możemy obrać za cel Mikołajki lub położone jeszcze bardziej na południe oraz mniej turystyczne Ruciane Nida. Dostaniemy się tam żeglując przez Niegocin, jezioro Jagodne i Kanał Mazurski. Wpływając na Tałty możemy wybrać kierunek północny i malowniczo położony Ryn z pięknym zamkiem lub skierować się dalej na południe i przez jezioro Bełdany dotrzeć do Ruciane-Nida.

Z Portu Royal z łatwością wypłyniemy również na wody jeziora Mamry. Kierując się na północ dotrzesz do Węgorzewa, które jako jedyny port na mazurach pozwala zacumować w samym centrum miasta i to w cieniu XIV wiecznego zamczyska. Po drodze koniecznie skieruj się do kei słynnego portu żeglarskiego w Sztynorcie, gdzie wieczorem przy ognisku posłuchasz najlepszych mazurskich szant!

Dlaczego warto wybrać Giżycko?

Giżycko to nie tylko świetna infrastruktura żeglarska. Sezon zaczyna się tu już w maju, a kończy we wrześniu. Miasto oferuje szereg atrakcji takich jak festiwale (Mazury Hip Hop Festiwal, Mazury Air Show, Festiwal Piosenki Żeglarskiej i Morskiej, Jazz nad Niegocinem, Żeglarskie mistrzostwa Polski w klasach DZ, Jachtów Kabinowych oraz Seniorów 60+ czy Mazurskie Targi Sportów Wodnych), czy liczne zabytki wśród których najbardziej wartymi zwiedzenia są: Twierdza Boyen, Wieża Ciśnień i Zamek Krzyżacki.

Giżycko żyje nocą

Giżycko nie zasypia też nocą. Wytrwałym imprezowiczom oddaje do dyspozycji liczne bary i puby znajdujące się w okolicach portu, niedalekiej plaży i równie nieodległego pasażu. To właśnie te dwa ostatnie miejsca tętnią życiem w wakacyjne wieczory najbardziej intensywnie. Znajdziesz tam kluby z muzyką elektroniczną, pijalnie piwa, pizzerie, restauracje czy kręgielnie. Na plaży natomiast znajdują się liczne budki z jedzeniem oraz małe klimatyczne puby.

Długi sezon, moc atrakcji, świetna infrastruktura żeglarska i profesjonalny czarter jachtów, sprawia że Giżycko jako miasto i port na mazurach słusznie zostało wybrane “Żeglarską Stolicą Polski” detronizując w ten sposób Mikołajki.

Oceń tą treść

X