Giżycko to niekwestionowana żeglarska stolica Polski. Piękna przyroda oraz duża ilość otaczających jezior, połączonych systemem kanałów sprawia, że co roku w ten region przybywa tysiące żeglarzy. Na popularność tego miasta wśród żeglarzy wpływa również bardzo bogata infrastruktura portowa, duża ilość tawern, restauracji oraz sklepów żeglarskich.
Miasto położone jest pomiędzy dwoma dużymi jeziorami: Niegocin oraz Kisajno. Rozpoczynając czarter z Giżycka mamy wybór:
- kierunek na południe w stronę Rydzewa, Mikołajek oraz Ruciane Nida
- kierunek północ w stronę Sztynortu i Węgorzewa
W artykule pt. jak wybrać bazę wypadową na czarter jachtu opisaliśmy dość szeroko różne możliwości. Dla nas jednak, Giżycko jest najlepszym miejscem, z którego można wyruszyć na poznawanie Mazur.
Gdzie cumować w czasie czarteru w Giżycku?
W Giżycku znajduje się wiele portów oraz przystani, które zapewniają doskonałą bazę wypadową. Po stronie południowej najbardziej znane porty to Ekomarina Giżycko oraz Lok, zaś po stronie północnej to Stanica Wodna Stranda. Każdy port ma swój własny charakter. Na przykładzie naszego portu:
- osoby szukające imprez, koncertów szantowych, tawerny – powinny kierować się do Strandy
- osoby szukające mniejszej ilości atrakcji – powinny kierować się innych portów
- osoby szukające bliskiego kontaktu z przyrodą – powinny szukać miejsc do cumowania na dziko
Zawsze też można znaleźć ustronne miejsce, w którym można cumować na dziko. Trzeba jednak pamiętać o tym, iż nie wolno cumować w miejscach chronionych, oraz bezwzględnie należy sprzątać po sobie.
Co zwiedzać w Giżycku?
Giżycko ma bogatą historię. Część zabytków takich jak np. Most Obrotowy można zobaczyć z pokładu jachtu. Część np. Twierdza Boyen wymaga pozostawienia jachtu w przystani. Poza wspomnianymi zabytkami, na pewno warto wypić kawę i zjeść pyszna ciastko na górze wieży ciśnień. Widoki jakie roztaczają się z tego obiektu są oszałamiające.
Na stronie VOD TVP można obejrzeć 20 min film prezentujący Giżycko z perspektywy turysty. Bardzo ciekawy materiał o naszej żeglarskiej stolicy Polski.
Co zjeść w Giżycku?
Z uwagi na dużą ilość turystów, baza gastronomiczna miasta jest bardzo rozbudowana, w szczególności w trakcie ścisłego sezonu. Bez przesady można powiedzieć, iż każdy nawet bardzo wymagający smakosz znajdzie coś dla siebie. W mieście znajdują się zarówno wysokiej klasy restauracje jak i mniejsze pizzerie czy kebaby. Spory wybór jest również potraw sprzedawanych z tzw. food trucków. Bardzo często, food trucki zajeżdżają do portów aby ułatwić żeglarzom skosztowanie oferowanych przez nie przysmaków.
Jak poruszać się po mieście?
Najlepszym środkiem transportu w żeglarskiej stolicy Polski jest oczywiście dobra łódź. Jeśli jednak mówimy o lądowych środkach transportu, to poza własnym samochodem, można skorzystać z oferty taxówek. Warto tez rozważyć rower. W mieście znajdują się ścieżki rowerowe, zarówno wzdłuż głównej ulicy jak i wzdłuż kanału łączącego Niegocin z jeziorem Kisajno.
Jaki jacht czarterować w Giżycku?
Oferta firm czarterowych jest bardzo bogata. Jest coraz mniej leciwych jednostek, które są sukcesywnie wymieniane na najnowsze konstrukcje. Coraz więcej jest też jachtów dużych o długości kadłuba powyżej 30 stóp. Niestety nie wszystkie porty są dostosowane do tak dużych jachtów.
W naszej ofercie znajdziecie Państwo nowoczesne jachty wyposażone we wszystkie udogodnienia takie jak ogrzewanie, lodówka czy brama do kładzenia masztu. Każdy jacht posiada też zamukaną kabinę z WC chemicznym.