Jak zarezerwować, odebrać i zdać jacht? Garść praktycznych wskazówek.

Czarter jachtów na Mazurach to rewelacyjny sposób na spędzenie upalnego lata. Bliskość wody, wspaniałe widoki, kontakt z naturą, możliwość integrowania się z innymi załogami, radosny klimat i wiele cudownych miejsc w zasięgu ręki. Jak jednak rozsądnie zaplanować swój wypad na żagle? Oto garść praktycznych wskazówek, które pomogą początkującym wodniakom zarezerwować, odebrać i zdać jacht.

Rezerwacje online

Postępująca rewolucja technologiczna sprawiła, że wiele spraw możemy dziś załatwić przez internet – za pomocą kilku kliknięć, bez wychodzenia z domu i bez prowadzenia długich negocjacji telefonicznych. Większość armatorów posiada w tej chwili swoje strony internetowe, na których zapoznamy się z ofertą, porównamy ceny, obejrzymy wnętrze wybranego jachtu i zarezerwujemy interesujący nas termin. Wystarczy w internetową wyszukiwarkę wpisać hasło: czarter Giżycko albo czarter jachtów online, aby znaleźć interesujące oferty. Po wybraniu jachtu i dogodnego terminu należy zarezerwować jacht – zwykle wymagane jest w tym miejscu wypełnienie formularza i wpłacenie zaliczki. Pamiętajmy o tym, by upewnić się, że otrzymaliśmy na maila potwierdzenie rezerwacji!

Na co zwrócić uwagę podczas odbioru jachtu

Łódź możemy odebrać od bosmana opiekującego się daną mariną lub bezpośrednio od armatora – ta kwestia zwykle ustalana jest podczas rezerwacji. Jacht odbieramy o umówionej porze – zwykle rejsy na Mazurach rozpoczynają się w soboty. Często niecierpliwe załogi odbierają jacht w pośpiechu, chcąc jak najszybciej wypłynąć z portu i rozpocząć swoją żeglarską przygodę. Nie jest to dobra praktyka. Na odebranie łodzi należy zarezerwować sobie trochę czasu, by dokładnie ją obejrzeć, zapoznać się ze stanem osprzętu i dopytać, jeśli pojawią się jakieś wątpliwości. Pamiętajmy, że jachtem przed nami pływały inne załogi i mogło się zdarzyć, że pojawiły się jakieś awarie – wszelkie zauważone usterki należy od razu zgłosić do armatora – w przeciwnym razie to nasza załoga może zostać obciążona kosztami napraw. Osprzęt sprawdzamy zgodnie z listą inwentarzową armatora, a usterki wpisujemy do protokołu przejęcia. Jeśli zauważymy jakiekolwiek braki w wyposażeniu – także je zgłośmy i poprośmy o ewentualne uzupełnienie. Choć brzmi to może bardzo surowo, to warto pamiętać, że na Mazurach panuje serdeczna i rodzinna atmosfera – więc czynności związane z odbiorem i zdaniem jachtu zawsze przebiegają w miłej atmosferze.

Zanim zdasz łódź

Mazurska przygoda dobiega końca? Słońce, woda, bliskość ptaków i nieograniczony relaks – wszystko, co dobre jednak szybko się kończy. Pora zejść na ląd i wrócić do swoich codziennych obowiązków. Jak przygotować jacht do zdania? Po wpłynięciu do portu jachtowego należy uporządkować łódź. Najpierw jednak załoga musi spakować i wynieść z pokładu wszystkie swoje rzeczy – najlepiej od razu do samochodu, aby niepotrzebnie nie zagracać pomostu i nie utrudniać poruszania się innym załogom. Gdy ten krok mamy za sobą, możemy rozpocząć generalne porządki. Wymiatamy okruszki i piasek z kokpitu, trzepiemy materace, czyścimy kambuz, dokładnie zmywamy pokład, opróżniamy chemiczne WC, porządkujemy – czyli „klarujemy” osprzęt. Razem z armatorem lub bosmanem sprawdzamy wyposażenie zgodnie z listą inwentarzową. Jeśli w czasie rejsu powstały jakieś awarie – teraz jest czas, by je zgłosić. Jeśli nie zaliczyliśmy żadnych uszkodzeń, możemy odebrać wpłaconą na początku rejsu kaucję, pożegnać się i ruszyć do domu.

Czarter jachtu Mazury szczególnie dla młodych, początkujących dopiero załóg może wydawać się stresujące i skomplikowane. Wierzymy jednak, że z garścią praktycznych porad i pozytywnym nastawieniem zarówno rezerwacja, odbiór, jak i zdanie jachtu przebiegną bez najmniejszych komplikacji.

Oceń tą treść

X