Jak zarezerwować, odebrać i zdać jacht? Garść praktycznych wskazówek.

Czarter jachtów na Mazurach to rewelacyjny sposób na spędzenie upalnego lata. Bliskość wody, wspaniałe widoki, kontakt z naturą, możliwość integrowania się z innymi załogami, radosny klimat i wiele cudownych miejsc w zasięgu ręki. Jak jednak rozsądnie zaplanować swój wypad na żagle? Oto garść praktycznych wskazówek, które pomogą początkującym wodniakom zarezerwować, odebrać i zdać jacht.

Rezerwacje online

Postępująca rewolucja technologiczna sprawiła, że wiele spraw możemy dziś załatwić przez internet – za pomocą kilku kliknięć, bez wychodzenia z domu i bez prowadzenia długich negocjacji telefonicznych. Większość armatorów posiada w tej chwili swoje strony internetowe, na których zapoznamy się z ofertą, porównamy ceny, obejrzymy wnętrze wybranego jachtu i zarezerwujemy interesujący nas termin. Wystarczy w internetową wyszukiwarkę wpisać hasło: czarter Giżycko albo czarter jachtów Mazury, aby znaleźć interesujące oferty. Po wybraniu jachtu i dogodnego terminu należy zarezerwować jacht – zwykle wymagane jest w tym miejscu wypełnienie formularza i wpłacenie zaliczki. Pamiętajmy o tym, by upewnić się, że otrzymaliśmy na maila potwierdzenie rezerwacji!

Na co zwrócić uwagę podczas odbioru jachtu

Łódź możemy odebrać od bosmana opiekującego się daną mariną lub bezpośrednio od armatora – ta kwestia zwykle ustalana jest podczas rezerwacji. Jacht odbieramy o umówionej porze – zwykle rejsy na Mazurach rozpoczynają się w soboty. Często niecierpliwe załogi odbierają jacht w pośpiechu, chcąc jak najszybciej wypłynąć z portu i rozpocząć swoją żeglarską przygodę. Nie jest to dobra praktyka. Na odebranie łodzi należy zarezerwować sobie trochę czasu, by dokładnie ją obejrzeć, zapoznać się ze stanem osprzętu i dopytać, jeśli pojawią się jakieś wątpliwości. Pamiętajmy, że jachtem przed nami pływały inne załogi i mogło się zdarzyć, że pojawiły się jakieś awarie – wszelkie zauważone usterki należy od razu zgłosić do armatora – w przeciwnym razie to nasza załoga może zostać obciążona kosztami napraw. Osprzęt sprawdzamy zgodnie z listą inwentarzową armatora, a usterki wpisujemy do protokołu przejęcia. Jeśli zauważymy jakiekolwiek braki w wyposażeniu – także je zgłośmy i poprośmy o ewentualne uzupełnienie. Choć brzmi to może bardzo surowo, to warto pamiętać, że na Mazurach panuje serdeczna i rodzinna atmosfera – więc czynności związane z odbiorem i zdaniem jachtu zawsze przebiegają w miłej atmosferze.

Zanim zdasz łódź

Mazurska przygoda dobiega końca? Słońce, woda, bliskość ptaków i nieograniczony relaks – wszystko, co dobre jednak szybko się kończy. Pora zejść na ląd i wrócić do swoich codziennych obowiązków. Jak przygotować jacht do zdania? Po wpłynięciu do portu jachtowego należy uporządkować łódź. Najpierw jednak załoga musi spakować i wynieść z pokładu wszystkie swoje rzeczy – najlepiej od razu do samochodu, aby niepotrzebnie nie zagracać pomostu i nie utrudniać poruszania się innym załogom. Gdy ten krok mamy za sobą, możemy rozpocząć generalne porządki. Wymiatamy okruszki i piasek z kokpitu, trzepiemy materace, czyścimy kambuz, dokładnie zmywamy pokład, opróżniamy chemiczne WC, porządkujemy – czyli „klarujemy” osprzęt. Razem z armatorem lub bosmanem sprawdzamy wyposażenie zgodnie z listą inwentarzową. Jeśli w czasie rejsu powstały jakieś awarie – teraz jest czas, by je zgłosić. Jeśli nie zaliczyliśmy żadnych uszkodzeń, możemy odebrać wpłaconą na początku rejsu kaucję, pożegnać się i ruszyć do domu.

Czarter jachtu Mazury szczególnie dla młodych, początkujących dopiero załóg może wydawać się stresujące i skomplikowane. Wierzymy jednak, że z garścią praktycznych porad i pozytywnym nastawieniem zarówno rezerwacja, odbiór, jak i zdanie jachtu przebiegną bez najmniejszych komplikacji.

Sprawdź nasze inne jachty

Oferujemy Państwu nowoczese, dobrze wyposażone i świetnie przygotowane łodzie żaglowe i motorowe. Każdy nasz jacht posiada komfortowe wyposażenie hotelowe takie jak zamykana kabina z toeletą chemiczną, ogrzewanie Webasto, kuchenkę gazową, instalację wodną oraz elektryczną. Ponadto wyposażenie żeglarskie umożliwia komfortową żeglugę o obsługę jachtu. Wszystkie fały są sprowadzone do kokpitu, zainstalowana jest bramka do kładzenia masztu, markowe kabestany, silniki czterosówowe oraz wiele innych udogodnień.

Pełna lista jachtów oraz wybrane jednostki:

Maxus 33.1 RS

Maxus 33.1 RS

3 kabiny, koło sterowe i ogrzewanie
 • Kadłub: 10,45 m x 3,2 m
 • Załoga: 8-10 osób
 • Żagle: 40 m^2 (fok + grot)
 • Udogodnienia: koło sterowe, ster strumieniowy, echosonda, ogrzewanie Webasto, prysznic w kokpicie, radio z MP3 i TV, bimini, szprycbuda, nagłośnienie w kokpicie, oświetlenie LED, kuchenka gazowa, mikrofalówka, lodówka
Szczegóły
Antila 30

Antila 30

3 kabiny, ogrzewanie, koło sterowe
 • Kadłub: 9,3 m x 2,95 m
 • Załoga: 10 osób
 • Żagle: 38m^2 (fok + grot)
 • Udogodnienia: silnik 15 KM stacjonarny, ogrzewanie, lodówka Waeco, grot pełnolistwowy, patent do kładzenia masztu, rolfok na sztywnym sztagu, radio CD/MP3, instalacja 12V / 230 V, gniazdo do ładowania telefonu, 3 zamykane kabiny
Szczegóły
Nautika 830

Nautika 830

motorowy houseboat, 2 kabiny
 • Kadłub: 8,3 m x 2,9 m
 • Załoga: 8 osób
 • Żagle: –
 • Udogodnienia: jacht motorowy dostępny bez patentu, lodówka sprężarkowa, ogrzewanie Webasto, silnik Marcury 50KM z elektrycznym trymem, instalacja wody pitnej, radio z MP3 oraz TV, kuchenka gazowa, 2 zamykane kabiny (max 6 osób).
Szczegóły
Antila 24.4

Antila 24.4

szybkie jachty dostępne bez patentu
 • Kadłub: 7,4m x 2,6m
 • Załoga: 6-8 osób
 • Żagle: 30 m^2 (fok+grot)
 • Udogodnienia: ogrzewanie Webasto, lodówka Waeco, kabestany Andersen, oświetlenie LED, bramka do kładzenia masztu, sztywny sztag, roll fok, kuchenka gazowa, kabina WC, silniki Mercury Sailpower 5KM, panel solarny.
Szczegóły
Rate this post
X