5 tipów, które przydadzą się podczas rejsu na mazurach

czarter jachtów na mazurach

czarter jachtów na mazurachCzarter jachtu na Mazurach to nie tylko wspaniała przygoda, ale również walka z żywiołem i nietypowymi sytuacjami zarówno na lądzie, jak i wodzie. Przygotowaliśmy mały zestaw praktycznych i żeglarskich sztuczek, które mogą Wam się przydać podczas pobytu na mazurach.

 

Jak odpłynąć od trzcin przy dopychającym wietrze?

Cumowanie na dziko to jedna z najciekawszych propozycji, jakie serwuje nam Szlak Wielkich Jezior Mazurskich. Po wieczornym ognisku i spokojnej nocy spędzonej w trzcinach przychodzi czas opuścić miejsce cumowania. Co, jeśli wiatr dopycha twój jacht do brzegu i nie możesz się ruszyć mimo wciąż rzucanej kotwicy? Jest na to sposób. Jednak wymaga poświęcenia jednego załoganta i rzucenia go w odmęty jeziora. Choć nie dosłownie.

Kotwicę połóż na koło ratunkowe, do jej liny dowiąż dodatkowe dwie. Następnie niech załogant wejdzie do wody i wyholuje kotwicę, najdalej jak się da. Najlepiej kilkadziesiąt metrów przed dziób. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie ci odsunąć się od trzcin i wypłynąć na szerokie wody jeziora.

Stare ciężkie żagle nie chcą pracować? Weź bosak…

Zdarza się, że słaby wiatr nie wypełnia twojego foka i żeglowanie staje się udręką. Najczęściej ten problem występuje na starych jachtach posiadającymi ciężkie i stare żagle. Choć bywa, że i nowoczesnych jednostek ten problem nie omija. Co zrobić w takiej sytuacji? Starzy żeglarze znaleźli na to prosty sposób.

Wystarczy, że przytrzymasz róg fałowy foka bosakiem tam, gdzie powinien się znajdować. Dzięki temu złapiesz wiatr w żagle. Niestety ten trick można stosować jedynie przy wiatrach pełnych.

Jedyny sposób na mieliznę to mokra załoga!

Mielizny to zmora żeglarzy. Zwłaszcza tych mało uważnych, którzy mimo znaków ostrzegawczych w postaci bojek wpakowali się w nie lada tarapaty. Jednak nawet z tak trudnej sytuacji, jak utknięcie na mieliźnie jest wyjście. Rozkaż załodze przejście na jedną z burt. Dzięki temu swoim balastem ją dociążą, w konsekwencji zwiększając przechył jachtu. Dzięki temu łódka powinna zejść z mielizny.

Co, jeśli jednak to nie pomoże? Jedynym ratunkiem jest wejście załogi do wody. Odciążona żaglówka powinna być lżejsza, co zmniejszy jej zanurzenie i załoga z łatwością wypchnie żaglówkę z mielizny.

Zabezpiecz telefon i portfel

Nie jest to tip typowo żeglarski jednak warty wspomnienia, ponieważ żeglując po Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, z każdej strony otacza Cię woda. Dlatego warto te najbardziej drogocenne i wartościowe przedmioty zabezpieczyć przed ewentualnym jej działaniem. Jeśli nie bezpośrednim to pośrednim. W tym celu przed rejsem możesz kupić wodoszczelny pokrowiec na telefon. Jeśli jednak nie zrobiłeś tego wcześniej, skorzystaj z naszej wskazówki.

Przedmioty cenne jak telefon czy portfel włóż do osobnych spożywczych woreczków strunowych i szczelnie je zamknij. Woreczki strunowe są dostępne niemal w każdym pobliskim sklepie, a ich użycie zapewni bezpieczeństwo twojego sprzętu i pieniędzy.

Mimo tego, że na rynku istnieje wiele telefonów wodoodpornych i pokrowców zabezpieczających przed wilgocią to nie każdy z nas je posiada lub pamięta o nich przed rejsem. Dlatego znajomość tego sposobu ochrony przed niechcianym upadkiem sprzętu do wody jest bardzo przydatna.

Bądź na bieżąco

Jak być na bieżąco z wiadomościami ze Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich i nie stracić żadnej okazji na czarter jachtu na mazurach? Zapisz się do naszego newslettera!

Raz na jakiś czas wyślemy do Ciebie informację o ciekawych i przydatnych informacjach ze świata żeglarskiego. Jeśli dołączysz do naszego newslettera, raz na jakiś czas możesz też otrzymać kupon rabatowy oraz informację o promocjach na czarter jachtu na mazurach. Nie musisz się martwić o spam, będziemy pisali do Ciebie tylko wtedy kiedy będziemy mieli Ci coś ważnego do zakomunikowania.

Sprawdź nasze inne jachty

Oferujemy Państwu nowoczese, dobrze wyposażone i świetnie przygotowane łodzie żaglowe i motorowe. Każdy nasz jacht posiada komfortowe wyposażenie hotelowe takie jak zamykana kabina z toeletą chemiczną, ogrzewanie Webasto, kuchenkę gazową, instalację wodną oraz elektryczną. Ponadto wyposażenie żeglarskie umożliwia komfortową żeglugę o obsługę jachtu. Wszystkie fały są sprowadzone do kokpitu, zainstalowana jest bramka do kładzenia masztu, markowe kabestany, silniki czterosówowe oraz wiele innych udogodnień.

Pełna lista jachtów oraz wybrane jednostki:

Maxus 33.1 RS

Maxus 33.1 RS

3 kabiny, koło sterowe i ogrzewanie
 • Kadłub: 10,45 m x 3,2 m
 • Załoga: 8-10 osób
 • Żagle: 40 m^2 (fok + grot)
 • Udogodnienia: koło sterowe, ster strumieniowy, echosonda, ogrzewanie Webasto, prysznic w kokpicie, radio z MP3 i TV, bimini, szprycbuda, nagłośnienie w kokpicie, oświetlenie LED, kuchenka gazowa, mikrofalówka, lodówka
Szczegóły
Antila 30

Antila 30

3 kabiny, ogrzewanie, koło sterowe
 • Kadłub: 9,3 m x 2,95 m
 • Załoga: 10 osób
 • Żagle: 38m^2 (fok + grot)
 • Udogodnienia: silnik 15 KM stacjonarny, ogrzewanie, lodówka Waeco, grot pełnolistwowy, patent do kładzenia masztu, rolfok na sztywnym sztagu, radio CD/MP3, instalacja 12V / 230 V, gniazdo do ładowania telefonu, 3 zamykane kabiny
Szczegóły
Nautika 830

Nautika 830

motorowy houseboat, 2 kabiny
 • Kadłub: 8,3 m x 2,9 m
 • Załoga: 8 osób
 • Żagle: –
 • Udogodnienia: jacht motorowy dostępny bez patentu, lodówka sprężarkowa, ogrzewanie Webasto, silnik Marcury 50KM z elektrycznym trymem, instalacja wody pitnej, radio z MP3 oraz TV, kuchenka gazowa, 2 zamykane kabiny (max 6 osób).
Szczegóły
Antila 24.4

Antila 24.4

szybkie jachty dostępne bez patentu
 • Kadłub: 7,4m x 2,6m
 • Załoga: 6-8 osób
 • Żagle: 30 m^2 (fok+grot)
 • Udogodnienia: ogrzewanie Webasto, lodówka Waeco, kabestany Andersen, oświetlenie LED, bramka do kładzenia masztu, sztywny sztag, roll fok, kuchenka gazowa, kabina WC, silniki Mercury Sailpower 5KM, panel solarny.
Szczegóły
Rate this post
X