Czarter jachtu na Mazurach to nie tylko wspaniała przygoda, ale również walka z żywiołem i nietypowymi sytuacjami zarówno na lądzie, jak i wodzie. Przygotowaliśmy mały zestaw praktycznych i żeglarskich sztuczek, które mogą Wam się przydać podczas pobytu na mazurach.
Jak odpłynąć od trzcin przy dopychającym wietrze?
Cumowanie na dziko to jedna z najciekawszych propozycji, jakie serwuje nam Szlak Wielkich Jezior Mazurskich. Po wieczornym ognisku i spokojnej nocy spędzonej w trzcinach przychodzi czas opuścić miejsce cumowania. Co, jeśli wiatr dopycha twój jacht do brzegu i nie możesz się ruszyć mimo wciąż rzucanej kotwicy? Jest na to sposób. Jednak wymaga poświęcenia jednego załoganta i rzucenia go w odmęty jeziora. Choć nie dosłownie.
Kotwicę połóż na koło ratunkowe, do jej liny dowiąż dodatkowe dwie. Następnie niech załogant wejdzie do wody i wyholuje kotwicę, najdalej jak się da. Najlepiej kilkadziesiąt metrów przed dziób. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie ci odsunąć się od trzcin i wypłynąć na szerokie wody jeziora.
Stare ciężkie żagle nie chcą pracować? Weź bosak…
Zdarza się, że słaby wiatr nie wypełnia twojego foka i żeglowanie staje się udręką. Najczęściej ten problem występuje na starych jachtach posiadającymi ciężkie i stare żagle. Choć bywa, że i nowoczesnych jednostek ten problem nie omija. Co zrobić w takiej sytuacji? Starzy żeglarze znaleźli na to prosty sposób.
Wystarczy, że przytrzymasz róg fałowy foka bosakiem tam, gdzie powinien się znajdować. Dzięki temu złapiesz wiatr w żagle. Niestety ten trick można stosować jedynie przy wiatrach pełnych.
Jedyny sposób na mieliznę to mokra załoga!
Mielizny to zmora żeglarzy. Zwłaszcza tych mało uważnych, którzy mimo znaków ostrzegawczych w postaci bojek wpakowali się w nie lada tarapaty. Jednak nawet z tak trudnej sytuacji, jak utknięcie na mieliźnie jest wyjście. Rozkaż załodze przejście na jedną z burt. Dzięki temu swoim balastem ją dociążą, w konsekwencji zwiększając przechył jachtu. Dzięki temu łódka powinna zejść z mielizny.
Co, jeśli jednak to nie pomoże? Jedynym ratunkiem jest wejście załogi do wody. Odciążona żaglówka powinna być lżejsza, co zmniejszy jej zanurzenie i załoga z łatwością wypchnie żaglówkę z mielizny.
Zabezpiecz telefon i portfel
Nie jest to tip typowo żeglarski jednak warty wspomnienia, ponieważ żeglując po Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, z każdej strony otacza Cię woda. Dlatego warto te najbardziej drogocenne i wartościowe przedmioty zabezpieczyć przed ewentualnym jej działaniem. Jeśli nie bezpośrednim to pośrednim. W tym celu przed rejsem możesz kupić wodoszczelny pokrowiec na telefon. Jeśli jednak nie zrobiłeś tego wcześniej, skorzystaj z naszej wskazówki.
Przedmioty cenne jak telefon czy portfel włóż do osobnych spożywczych woreczków strunowych i szczelnie je zamknij. Woreczki strunowe są dostępne niemal w każdym pobliskim sklepie, a ich użycie zapewni bezpieczeństwo twojego sprzętu i pieniędzy.
Mimo tego, że na rynku istnieje wiele telefonów wodoodpornych i pokrowców zabezpieczających przed wilgocią to nie każdy z nas je posiada lub pamięta o nich przed rejsem. Dlatego znajomość tego sposobu ochrony przed niechcianym upadkiem sprzętu do wody jest bardzo przydatna.
Bądź na bieżąco
Jak być na bieżąco z wiadomościami ze Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich i nie stracić żadnej okazji na czarter jachtu na mazurach? Zapisz się do naszego newslettera!
Raz na jakiś czas wyślemy do Ciebie informację o ciekawych i przydatnych informacjach ze świata żeglarskiego. Jeśli dołączysz do naszego newslettera, raz na jakiś czas możesz też otrzymać kupon rabatowy oraz informację o promocjach na czarter jachtu na mazurach. Nie musisz się martwić o spam, będziemy pisali do Ciebie tylko wtedy kiedy będziemy mieli Ci coś ważnego do zakomunikowania.