Jak wybrać sztormiak? Wszystko co powinieneś wiedzieć.

jak wybrać sztormiak

Wielu z nas żeglarzy zadaje sobie pytanie, jak wybrać sztormiak? Zadanie nie jest proste, biorąc pod uwagę fakt, że istnieje co najmniej kilka ich rodzajów o bardzo różnych parametrach. Jedne przydadzą się bardziej na morzu, inne na jeziorach. Cena wysokiej jakości “żeglarskiej zbroi” również zachęca do głębszego zastanowienia nad wyborem tego odpowiedniego. Na co zatem zwracać uwagę?

jak wybrać sztormiak

Po co mi sztormiak?

Najczęstsze zastosowanie sztormiaki mają podczas długotrwałej, bardzo złej pogody. Innymi słowy, przydaje się zawsze wtedy, kiedy wypływasz w długi rejs bez zawijania do portów lub kiedy zarezerwowałeś czarter jachtu na okres, kiedy ciągle pada. Najwięcej okazji do jego noszenia mają oczywiście marynarze. Nie oznacza to jednak, że pływając po mazurach, jest ci niepotrzebny.

Wyobraź sobie, że żeglujesz przez kilka dni, cumując na dziko. W tym czasie pogoda wam nie sprzyja. Całe dnie pada raz lekki, raz mocny deszcz. Każde wyjście poza kabinę jest nieprzyjemne i zmusza do suszenia kurtki. Jednak suszenie jest nieefektywne, ponieważ wilgoć wchodzi do każdej szczeliny jachtu. W takiej sytuacji bardzo łatwo o przeziębienie i przedwczesne zakończenie rejsu. Właśnie dlatego potrzebny Ci sztormiak.

Kurtka chroni cię przed zimnem, sztormiak przede wszystkim ma za zadanie chronić przed wilgocią we wszelkiej postaci. Od mżawki, przez burzę, po rozbryzgi fal.

Co oferuje rynek?

Rozpiętość cen jest naprawdę duża. Od “jednorazowych” bezimiennych sztormiaków za 79 zł po te, za które trzeba zapłacić nawet kilka tysięcy złotych. Najlepiej znaleźć złoty środek. Sztormiaki takich firm jak Henri Lloyd, Imhoff, Compass czy Musto to dobry wybór nawet dla doświadczonych żeglarzy, a ich relacja ceny do jakości jest bardzo dobra.

Warto też zaznaczyć, że na półkach sklepowych znajdziesz różne rodzaje sztormiaków. Najczęściej spotykanymi są:

Costal jeśli żeglujesz zarówno na mazurach, jak i po morzu, ta kategoria będzie dla ciebie idealna. Lekkie i dobrze wyposażone (kołnierz, odblaski, kaptur). Niestety nie są przeznaczone dla regatowców.

Inshore – sztormiaki zaopatrzone w wodoodporną membranę. Wytrzymują co najmniej 8 godzin niesprzyjających warunków atmosferycznych. Są lekkie i cienkie dzięki temu również bardziej komfortowe, jednak to przekłada się na ich mniejszą wytrzymałość. Częściej spotykane bez kołnierza chroniącego przed wiatrem.

Offshore – sztormiaki na ciężkie warunki pogodowe. Są grube i ciężkie. Wyposażone w wysoki kołnierz, odblaski, podwójną membranę wodoodporną. Są to sztormiaki raczej oceaniczne niż mazurskie.

Ocean – klasa premium wśród sztormiaków. W miarę lekkie, wykonane z najlepszych materiałów, wysokie kołnierze chroniące przed wiatrem. Zdecydowanie dla profesjonalistów i żeglujących w najtrudniejszych warunkach przez długi czas (tygodniami). Zapewniają wysoki komfort użytkowania.

A więc jak wybrać sztormiak?

Najważniejszymi rzeczami, na jakie powinieneś zwrócić uwagę, przy wyborze sztormiak są jego cena, przeznaczenie oraz parametry techniczne. Na co zwrócić uwagę i jak wybrać sztormiak?

  • Przeznaczenie – nie kupuj oceanicznego sztormiaka, by żeglować po mazurach. I odwrotnie.
  • Cena – Nie kupuj najtańszych rozwiązań dostępnych na rynku, ale nie bój się skorzystać z promocji czy okazji.
  • Zwróć uwagę na to, by sztormiak był wyposażony w technologię Durable Water Repellency.
  • Nie kupuj starego, używanego sztormiaka. Przez lata mógł stracić swoje właściwości wodo i wiatroodporne. Zwłaszcza jeśli, ktoś nie umiał o niego zadać.
  • Przymierzaj, przymierzaj i jeszcze raz przymierzaj. Sztormiak powinien być w miarę przyległy do ciała. Jednak pamiętaj, że ma chronić cię tylko przed wodą i wiatrem. Ciepło mają zapewnić ubrania pod nim, weź ich grubość pod uwagę.
  • Zwróć uwagę na suwak. Wybierz taki, który jest wyposażony w wodoodporny suwak YKK.
  • Najlepsze sztormiaki wyposażone są w membranę GORE-TEX. To niejako gwarancja najlepszego sztormiaka.
  • Oddychalność – to parametr określający ile wody (w zasadzie potu), membrana i materiał osłonowy wypuszczą na zewnątrz. Dobry sztormiak nie może mieć tego parametru poniżej 16 000 g/m2/dzień.
  • Przepuszczalność nie powinna być mniejsza niż 20 000 mm wysokości słupa wody.
  • Zwróć uwagę na kieszenie. Ważne jest, byś miał gdzie ogrzać ręce.
  • Na długie rejsy przydatny jest sztormiak z pianką na pośladkach. Dzięki temu nie będziesz musiał zastanawiać się gdzie usiąść.
  • Ilość rzepów. Istnieje przekonanie, że im ich mniej, tym lepiej.

Najczęstszy błąd przy wyborze sztormiaka

Najczęstszym błędem jest kupno sztormiaka niezgodnego z jego przeznaczeniem. Dlatego dwa razy zastanów się, na jakich akwenach będziesz żeglował i jak często. Jeśli będziesz pływał krótkie rejsy po mazurach mazury zdecyduj się na sztormiak typu costal lub inshore. Jeśli czekają cię długie morskie wyprawy postaw na offshore lub ocean. Najczęstszym błędem jest kupno ciężkiego i ciepłego sztormiaka oceanicznego na letnią wyprawę na mazury.

Sprawdź nasze inne jachty

Oferujemy Państwu nowoczese, dobrze wyposażone i świetnie przygotowane łodzie żaglowe i motorowe. Każdy nasz jacht posiada komfortowe wyposażenie hotelowe takie jak zamykana kabina z toeletą chemiczną, ogrzewanie Webasto, kuchenkę gazową, instalację wodną oraz elektryczną. Ponadto wyposażenie żeglarskie umożliwia komfortową żeglugę o obsługę jachtu. Wszystkie fały są sprowadzone do kokpitu, zainstalowana jest bramka do kładzenia masztu, markowe kabestany, silniki czterosówowe oraz wiele innych udogodnień.

Pełna lista jachtów oraz wybrane jednostki:

Maxus 33.1 RS

Maxus 33.1 RS

3 kabiny, koło sterowe i ogrzewanie
  • Kadłub: 10,45 m x 3,2 m
  • Załoga: 8-10 osób
  • Żagle: 40 m^2 (fok + grot)
  • Udogodnienia: koło sterowe, ster strumieniowy, echosonda, ogrzewanie Webasto, prysznic w kokpicie, radio z MP3 i TV, bimini, szprycbuda, nagłośnienie w kokpicie, oświetlenie LED, kuchenka gazowa, mikrofalówka, lodówka
Szczegóły
Antila 30

Antila 30

3 kabiny, ogrzewanie, koło sterowe
  • Kadłub: 9,3 m x 2,95 m
  • Załoga: 10 osób
  • Żagle: 38m^2 (fok + grot)
  • Udogodnienia: silnik 15 KM stacjonarny, ogrzewanie, lodówka Waeco, grot pełnolistwowy, patent do kładzenia masztu, rolfok na sztywnym sztagu, radio CD/MP3, instalacja 12V / 230 V, gniazdo do ładowania telefonu, 3 zamykane kabiny
Szczegóły
Nautika 830

Nautika 830

motorowy houseboat, 2 kabiny
  • Kadłub: 8,3 m x 2,9 m
  • Załoga: 8 osób
  • Żagle: –
  • Udogodnienia: jacht motorowy dostępny bez patentu, lodówka sprężarkowa, ogrzewanie Webasto, silnik Marcury 50KM z elektrycznym trymem, instalacja wody pitnej, radio z MP3 oraz TV, kuchenka gazowa, 2 zamykane kabiny (max 6 osób).
Szczegóły
Antila 24.4

Antila 24.4

szybkie jachty dostępne bez patentu
  • Kadłub: 7,4m x 2,6m
  • Załoga: 6-8 osób
  • Żagle: 30 m^2 (fok+grot)
  • Udogodnienia: ogrzewanie Webasto, lodówka Waeco, kabestany Andersen, oświetlenie LED, bramka do kładzenia masztu, sztywny sztag, roll fok, kuchenka gazowa, kabina WC, silniki Mercury Sailpower 5KM, panel solarny.
Szczegóły
Rate this post
X