Jeśli wybrałeś czarter jachtu na mazurach i zamierzasz zawijać od portu do portu. Na brak świetnego jedzenia nie będziesz narzekać. A co jeśli zdecydujesz się na cumowanie na dziko i w pobliżu nie ma restauracji?
Jedno jest pewne, na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich łatwo wyczarterujesz jacht i równie łatwo zjesz smaczną rybę. Restauracji gdzie podają świetnego mazurskiego szczupaka, sandacza czy okonia możemy wymieniać bez końca. Znajdziesz je nie tylko w Mikołajkach czy Giżycku. Warto zajrzeć też do Węgorzewa, Sztynortu, Ogonek koło Węgorzewa, Rucianej-Nidy. W zasadzie na całym szlaku podawane są wspaniałe mazurskie przysmaki.
Jednak jeśli zdecydujesz się na prawdziwą przygodę i cumowanie na dziko… będziesz potrzebował wprawnego “cooka” w swoim kambuzie. Jeśli jednak nie masz nikogo takiego w swojej załodze przedstawiamy Ci, co na jachcie można zjeść szybko, smacznie i tanio!
Kiedy znudzi Ci się chińszczyzna – smażona ryba zaburtowa
Niektórzy zadowolą się “zupką chińską”. My proponujemy coś, co każdy prawdziwy żeglarz musi spróbować, żeglując po mazurskich wodach. “Patelniaki” dopiero co wyjęte ze wzburzonej szkwałem wody.
Każda ryba smakuje najlepiej, kiedy prosto z wody ląduje na patelni. Wystarczy świeżo złowiona i oczyszczona ryba, odrobina soli, pieprzu i mąki byś poczuł smak przygody i mazur. Jak ją przygotować?
Jeśli smażysz szczupaka pokrój go wcześniej na dzwonka. Rybę posyp pieprzem i solą dawką, która ci odpowiada. Przed wrzuceniem na gorący olej obtocz w mące. Po czym smaż do czasu, aż się zarumieni na złoty kolor. Podawaj z cytryną oraz ziemniakami lub frytkami.
Ten prosty przepis to kwintesencja mazur i gwarancja, że już żaden inny smak nie będzie Ci się kojarzył z tym miejscem. Nie tylko da Ci radość z jedzenia czegoś wyjątkowego i lokalnego, ale również sprawi, że poczujesz się wyjątkowo. W końcu sam upolowałeś tego wodnego potwora.
Sielawa w occie na długi rejs
Sielawa jest znana na całych mazurach jako ryba smaczna i zdrowa. W Mikołajkach doczekała się nawet pomnika zwanego “Królem Sielaw”. Jak ją przygotować na pokładzie wyczarterowanego jachtu?
Poza sielawą (1 kg) oraz przyprawami takimi jak sól, oregano, bazylia będziesz potrzebował warzyw takich jak cebula (2 sztuki) i marchewki (2-3 sztuki). Przyda się też mąka pszenna, ocet i cukier. Z rybami postępujemy jak w przypadku każdej innej ryby: oczyszczamy, suszymy, solimy posypujemy pieprzem, panierujemy w mące i smażymy. Pod koniec smażenia dodajemy przyprawy. W międzyczasie możesz przygotować octową zalewę. Obrane, podzielone na kawałki marchewki gotujemy kilkanaście minut, następnie dodajemy cebulę w talarkach i przyprawy, na koniec dolewamy ocet i mieszamy. Odstaw w chłodne miejsce na jakiś czas. Danie idealne na długie rejsy.
Okoń w gorącej wodzie kąpany – czyli mazurska zupa rybna
Jeśli złapał Was deszcz lub wiatr podwiał Wam żagle, najlepsza będzie prawdziwa mazurska zupa rybna! Do jej przygotowania potrzebujesz samodzielnie złowionych Okoni (ok. 1 kg), włoszczyzna, białe wino (ok. 250 ml), ziele angielskie, 100 ml soku pomidorowego, połówka cytryny i przyprawy (sól, pieprz, pół łyżeczki mielonego kminku).
Gotowanie zaczyna się jak rosół. Włoszczyznę wrzucamy do garnka i zalewamy 1,5 litra wody. Gotujemy, aż wszystkie warzywa zmiękną, po czym kroimy. Do wywaru dolewamy wino, sok z cytryny i wrzucamy przyprawy. Po kwadransie dodajemy sok pomidorowy. Pod koniec gotowania dorzucamy pokrojone wcześniej warzywa. Na ciepło rozgrzewa, ale odstawiona na jakiś czas i ponownie podgrzana smakuje jeszcze lepiej!
Jeśli chcesz spróbować prawdziwych mazurskich przysmaków i to gotowanych we własnym kambuzie, warto zdecydować się na czarter jachtu na mazurach i udać się wyprawę po Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich!