Jak spędzić wakacje z dziećmi na Mazurach?

wakacje z dziećmi

Jeśli wakacje z dziećmi to tylko Mazury! Z pewnością odnajdziecie w nich coś dla siebie. Niezależnie czy lubicie przeżywać przygody podczas leśnych wędrówek, żeglować, czy wygrzewać się na plażowym kocu – będzie Wam tu dobrze. Co możecie zrobić, aby Wasze dzieci wspominały ten wyjazd na mazury jako radosne przeżycie, a nie nużące leżenie na plaży? Mamy kilka propozycji!

Wybierz się na plażę na mazurach

Na rozgrzewkę proponujemy Wam plażowanie, oczywiście w aktywnej formie. Na mazurach znajdziecie wiele piaszczystych plaż idealnie nadających się do tworzenia piaskowych tworów. Zaopatrzcie się w wiaderko, łopatki i pozwólcie dzieciom ponieść się kreatywności.  

Jeżeli Wasze pociechy nie odkryły w sobie duszy architekta, zaproponujcie im mecz w piłkę plażową. Wiele plaż wyposażona jest w boiska do siatkówki, z których dzieci na pewno chętnie skorzystają.  

Po zabawie na brzegu warto zachęcić maluchy do kontaktu z wodą. Nauka pływania to sposób na zmęczone i szczęśliwe dziecko. Pamiętajcie jednak o bezpieczeństwie i koniecznie nadzorujcie harce w wodzie. Możecie również pomyśleć nad zainwestowaniem w kamizelki wypornościowe do nauki pływania.  

Atrakcje na mazurach – wybierz się na wycieczkę

Mazury są inspirujące! Odwiedzenie mazurskich atrakcji to sposób na rozbudzenie w dzieciach ciekawości do historii. Zaplanujcie tematyczną wycieczkę po zamkach. Co zwiedzać na mazurach? Wybierzcie się na Zamek Krzyżacki w Giżycku, Rynie, Kętrzynie i Nidzicy (i wielu innych). Obejrzyjcie inscenizację bitwy pod Grunwaldem. Na liście do zobaczenia znajduje się także Kwatera Główna Hitlera w Wilczym Szańcu oraz kompleks bunkrów w Mamerkach wraz z repliką Bursztynowej Komnaty. Dołączcie do tego ciekawą opowieść i Wasze pociechy z pewnością będą zachwycone.  

Wynajem jachtu

Żagle z dziećmi to zdecydowanie największa przygoda, jaką możecie zaoferować swoim pociechom, by pokochały wakacje na mazurach. Nie ma bowiem aktywności, która bardziej kojarzy się z Mazurami niż żeglarstwo. Pozwólcie pociechom na poznanie prawdziwego klimatu tej krainy i dostarczcie im pięknych wspomnień. Rejs jachtem to nie tylko świetna rozrywka! Żeglarstwo to sport, który uczy pracy w grupie i zacieśnia więzi rodzinne. Nic nie łączy bardziej niż wspólna aktywność i pasja. W dodatku dzieci spędzą mnóstwo czasu na świeżym powietrzu, nauczą się tajników żeglugi i zyskają naprawdę cenną wiedzę. Pamiętajcie jednak o zapewnieniu bezpieczeństwa najmniejszym i wybraniu najlepiej przystosowanego jachtu. Decydując się na czarter jachtu na Mazurach i Twist Czarter możesz wybrać następujący czarter jachtów:

Jeśli nie masz uprawnień żeglarskich nie musisz się martwić. Czarter bez patentu staje się coraz bardziej popularny na mazurach i nie wymaga żadnych dodatkowych uprawnień. Wystarczy, że zdecydujesz się na jacht krótszy niż 7,5 m długości!

Piesze wędrówki i wyprawy rowerowe

Prostota jest najlepszym rozwiązaniem. Schodząc z żagli lub będąc w porcie wypożyczcie rowery i ruszajcie po przygody! Malownicze ścieżki rowerowe i piesze to kwintesencja Mazur. Co powiecie na spotkanie z żubrami w Puszczy Boreckiej lub poszukiwania piramidy ukrytej w Mazurskich lasach? A może chcielibyście objechać jezioro Niegocin lub wybrać się na wycieczkę z Giżycka szlakiem zamków i rezydencji Mazurskich? To niezapomniane widoki i wspaniały, rodzinny czas.

Wodne atrakcje na mazurach

Mazury to woda. Dlatego w każdej miejscowości odnajdziecie wypożyczalnię sprzętu wodnego i z pewnością znajdziecie w niej coś dla siebie. Wynajmijcie rower wodny i wybierzcie się na spokojną wycieczkę po najpiękniejszych zakamarkach mazurskich jezior. Weźcie lekcję pływania na desce windsurfingowej lub odwiedźcie giżycki wakepark. A jeśli jesteście prawdziwymi poszukiwaczami przygód, koniecznie weźcie udział w spływie kajakowym. Mazury mogą pochwalić się pokaźną siatką szlaków kajakowych m.in. spływ rzeką Krutynią, Sapiną, Hańczą czy Pisą. Organizatorzy spływów z pewnością doradzą Wam, które trasy są najlepsze dla dzieci.  

Poznajcie inne kultury

Województwo Warmińsko-Mazurskie to nie tylko jeziora i lasy. To również wyjątkowe miejsca do poznania innych kultur i świata. Wśród ciekawych destynacji znajduje się Wioska Indiańska w okolicach Giżycka, gdzie nauczycie się wypiekać chleb, zostaniecie łucznikami i przekonacie się, jak naprawdę mieszkali rdzenni Amerykanie.  

Inne atrakcje, które cieszą się popularnością dzieci to Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie, Park Miniatur i Park Militariów. Warto także zapoznać dzieci z kulturą ludową i zabrać je na zajęcia garncarstwa lub plecionkarstwa.

Nie da się ukryć, jeśli odpowiednio zaplanujecie czas, dzieci pokochają Mazury i z pewnością będą chciały wracać tu co roku. A dzięki zapewnieniu stałej aktywności dla małych smyków, rodzice również będą cieszyć się wymarzonym, spokojnym urlopem.

Jak spędzić wakacje z dziećmi na Mazurach?
5 (100%) 6

X