Żagle z dziećmi. Jak sprawić, by dzieci nie nudziły się na jachcie?

Na żaglach jak to na żaglach, nie zawsze dopisuje pogoda. Bywa, że nie dopisuje dłużej, niż dopisuje. Wtedy przychodzi czas nudy. Tę najbardziej odczuwają dzieci i łatwo je zrazić do żeglarstwa. Zwłaszcza jeśli to ich pierwsza mazurska przygoda. Jak tego uniknąć wybierając czarter na mazurach?

żagle z dziećmi

Doskonal wiedzę i umiejętności żeglarskie

Dobrym pomysłem jest wspólna nauka węzłów żeglarskich, olinowania, obsługi osprzętu czy też sterowania jachtem – wzbudzisz w ten sposób ich ciekawość i chęć nauki żeglarstwa. Weź mapę i wspólnie z dzieciakami zaplanuj dalszy przebieg rejsu. Uwzględniając ich propozycje, poczują się częścią załogi, a nie tylko wykonawcami poleceń.

Żagle z dziećmi to nie tylko pływanie, ale też inne atrakcje luźno z żeglarstwem związane. Pamiętasz, kiedy po raz pierwszy jadłeś na obiad złowioną przez siebie rybę? Weź wędkę i pozwól dzieciom złowić Wam rodzinny obiad. Satysfakcję ze zjedzenia swojej pierwszej zdobyczy zapamiętają na długo!

Zaśpiewaj i opowiadaj

Jeśli to nie jest Twój pierwszy rejs, z pewnością znasz ich mnóstwo. Jeśli jednak to Twoje pierwsze żagle z dziećmi, przed rejsem kup śpiewnik. Szanty, bo o nich mowa, na jachcie zawładnęły nie jednym nudziarzem. Nawet jeśli na co dzień słucha zupełnie innej muzyki. Z pewnością Twoim dzieciom również przypadną do gustu. Nauczcie się ich i śpiewajcie!

Z kolei deszczowe wieczory to świetny moment na mazurskie legendy i żeglarskie opowieści. Jest ich bez liku jak ta oparta na faktach o Braciach Ejsmont. Mazurskie legendy ludowe znajdziesz w książce “Czarci Ostrów” autorstwa Jerzego Łapo. Wystarczy przed rejsem przeszukać internet lub lokalną bibliotekę.

Planszówki, karty, bierki!

Yenga czy bierki to gry, które musisz koniecznie wypróbować wybierając się na żagle z dziećmi. Fale? Co tam fale! To tylko smaczek do fajnej zabawy. Oczywiście, Yenga w czasie szkwału może zmienić się w pogoń za klockami latającymi po pokładzie, dlatego lepiej grać w nią w porcie gdzie oddziaływanie fal jest minimalne.

Wśród innych popularnych gier warto pamiętać o scrabblach czy monopolu. Warto na pokład zabrać też kary i grać w proste gry jak makao (którego nazwa pochodzi od słynnego portu Makau) czy tysiąc.

Prywatnie pasję żeglarską łączymy z astronomią. Zatem jeśli posiadasz lub kupisz teleskop, warto zabrać go na pokład! Flauta na jeziorze, cumowanie na dziko i mazurskie ciemności to idealne warunki do oglądania gwiazd!

Jak widzisz żagle z dziećmi nie muszą być nudne. A z naszymi pomysłami i dobrym przygotowaniem do rejsu, nawet najgorsza pogoda nie będzie dla Was straszna!

Żagle z dziećmi. Jak sprawić, by dzieci nie nudziły się na jachcie?
5 (100%) 1

X