Żagle z dziećmi. Jak sprawić, by dzieci nie nudziły się na jachcie?

żagle z dziećmi

Na żaglach jak to na żaglach, nie zawsze dopisuje pogoda. Bywa, że nie dopisuje dłużej, niż dopisuje. Wtedy przychodzi czas nudy. Tę najbardziej odczuwają dzieci i łatwo je zrazić do żeglarstwa. Zwłaszcza jeśli to ich pierwsza mazurska przygoda. Jak tego uniknąć wybierając czarter na mazurach?

żagle z dziećmi

Doskonal wiedzę i umiejętności żeglarskie

Dobrym pomysłem jest wspólna nauka węzłów żeglarskich, olinowania, obsługi osprzętu czy też sterowania jachtem – wzbudzisz w ten sposób ich ciekawość i chęć nauki żeglarstwa. Weź mapę i wspólnie z dzieciakami zaplanuj dalszy przebieg rejsu. Uwzględniając ich propozycje, poczują się częścią załogi, a nie tylko wykonawcami poleceń.

Żagle z dziećmi to nie tylko pływanie, ale też inne atrakcje luźno z żeglarstwem związane. Pamiętasz, kiedy po raz pierwszy jadłeś na obiad złowioną przez siebie rybę? Weź wędkę i pozwól dzieciom złowić Wam rodzinny obiad. Satysfakcję ze zjedzenia swojej pierwszej zdobyczy zapamiętają na długo!

Zaśpiewaj i opowiadaj

Jeśli to nie jest Twój pierwszy rejs, z pewnością znasz ich mnóstwo. Jeśli jednak to Twoje pierwsze żagle z dziećmi, przed rejsem kup śpiewnik. Szanty, bo o nich mowa, na jachcie zawładnęły nie jednym nudziarzem. Nawet jeśli na co dzień słucha zupełnie innej muzyki. Z pewnością Twoim dzieciom również przypadną do gustu. Nauczcie się ich i śpiewajcie!

Z kolei deszczowe wieczory to świetny moment na mazurskie legendy i żeglarskie opowieści. Jest ich bez liku jak ta oparta na faktach o Braciach Ejsmont. Mazurskie legendy ludowe znajdziesz w książce “Czarci Ostrów” autorstwa Jerzego Łapo. Wystarczy przed rejsem przeszukać internet lub lokalną bibliotekę.

Planszówki, karty, bierki!

Yenga czy bierki to gry, które musisz koniecznie wypróbować wybierając się na żagle z dziećmi. Fale? Co tam fale! To tylko smaczek do fajnej zabawy. Oczywiście, Yenga w czasie szkwału może zmienić się w pogoń za klockami latającymi po pokładzie, dlatego lepiej grać w nią w porcie gdzie oddziaływanie fal jest minimalne.

Wśród innych popularnych gier warto pamiętać o scrabblach czy monopolu. Warto na pokład zabrać też kary i grać w proste gry jak makao (którego nazwa pochodzi od słynnego portu Makau) czy tysiąc.

Prywatnie pasję żeglarską łączymy z astronomią. Zatem jeśli posiadasz lub kupisz teleskop, warto zabrać go na pokład! Flauta na jeziorze, cumowanie na dziko i mazurskie ciemności to idealne warunki do oglądania gwiazd!

Zaplanuj trasę bogatą w atrakcje

Poniżej prezentujemy listę miejsc przedstawioną w ożywionej dyskusji na grupie facebookowej, przez jednego z doświadczonych żeglarzy (ojciec 3 i 5-cio latka)

 1. Port Tło dla mew – największą atrakcją jest tyrolka do wody
 2. Port Zanzibar Skorupki – bezpłatny dmuchany zamek
 3. Wioska Żeglarska Mikołajki w wakacje cotygodniowe koncerty Szantowe dla dzieci
 4. Śluza Guzianka zabawa z latającą łódką.
 5. Park Wodny Tropikana Hotel Gołębiewski
 6. Hotel Gołębiewski w Mikołajkach najlepszy w Polsce darmowy plac zabaw

I najważniejsze. Dowolne dzikie cumowisko – byle było troszkę piaszczystego brzegu i miejsce na ognisko.

Warto też zwrócić uwagę na kilka portów z fajnymi placami zabaw. Są to m.in.

 • Pod Dębem
 • Piękny Brzeg – Ośrodek Wypoczynkowy na Mazurach
 • Hotel Ognisty Ptak

Jeśli na powyższej liście brakuje miejsc, które uważacie za ciekawe dla dzieci, koniecznie napiszcie do nas. Uzupełnimy listę.

Jak widzisz żagle z dziećmi nie muszą być nudne. A z naszymi pomysłami i dobrym przygotowaniem do rejsu, nawet najgorsza pogoda nie będzie dla Was straszna!

Sprawdź nasze inne jachty

Oferujemy Państwu nowoczese, dobrze wyposażone i świetnie przygotowane łodzie żaglowe i motorowe. Każdy nasz jacht posiada komfortowe wyposażenie hotelowe takie jak zamykana kabina z toeletą chemiczną, ogrzewanie Webasto, kuchenkę gazową, instalację wodną oraz elektryczną. Ponadto wyposażenie żeglarskie umożliwia komfortową żeglugę o obsługę jachtu. Wszystkie fały są sprowadzone do kokpitu, zainstalowana jest bramka do kładzenia masztu, markowe kabestany, silniki czterosówowe oraz wiele innych udogodnień.

Pełna lista jachtów oraz wybrane jednostki:

Maxus 33.1 RS

Maxus 33.1 RS

3 kabiny, koło sterowe i ogrzewanie
 • Kadłub: 10,45 m x 3,2 m
 • Załoga: 8-10 osób
 • Żagle: 40 m^2 (fok + grot)
 • Udogodnienia: koło sterowe, ster strumieniowy, echosonda, ogrzewanie Webasto, prysznic w kokpicie, radio z MP3 i TV, bimini, szprycbuda, nagłośnienie w kokpicie, oświetlenie LED, kuchenka gazowa, mikrofalówka, lodówka
Szczegóły
Antila 30

Antila 30

3 kabiny, ogrzewanie, koło sterowe
 • Kadłub: 9,3 m x 2,95 m
 • Załoga: 10 osób
 • Żagle: 38m^2 (fok + grot)
 • Udogodnienia: silnik 15 KM stacjonarny, ogrzewanie, lodówka Waeco, grot pełnolistwowy, patent do kładzenia masztu, rolfok na sztywnym sztagu, radio CD/MP3, instalacja 12V / 230 V, gniazdo do ładowania telefonu, 3 zamykane kabiny
Szczegóły
Nautika 830

Nautika 830

motorowy houseboat, 2 kabiny
 • Kadłub: 8,3 m x 2,9 m
 • Załoga: 8 osób
 • Żagle: –
 • Udogodnienia: jacht motorowy dostępny bez patentu, lodówka sprężarkowa, ogrzewanie Webasto, silnik Marcury 50KM z elektrycznym trymem, instalacja wody pitnej, radio z MP3 oraz TV, kuchenka gazowa, 2 zamykane kabiny (max 6 osób).
Szczegóły
Antila 24.4

Antila 24.4

szybkie jachty dostępne bez patentu
 • Kadłub: 7,4m x 2,6m
 • Załoga: 6-8 osób
 • Żagle: 30 m^2 (fok+grot)
 • Udogodnienia: ogrzewanie Webasto, lodówka Waeco, kabestany Andersen, oświetlenie LED, bramka do kładzenia masztu, sztywny sztag, roll fok, kuchenka gazowa, kabina WC, silniki Mercury Sailpower 5KM, panel solarny.
Szczegóły
5/5 - (1 vote)
X