Żagle z dziećmi. Jak sprawić, by dzieci nie nudziły się na jachcie?

Na żaglach jak to na żaglach, nie zawsze dopisuje pogoda. Bywa, że nie dopisuje dłużej, niż dopisuje. Wtedy przychodzi czas nudy. Tę najbardziej odczuwają dzieci i łatwo je zrazić do żeglarstwa. Zwłaszcza jeśli to ich pierwsza mazurska przygoda. Jak tego uniknąć wybierając czarter na mazurach?

żagle z dziećmi

Doskonal wiedzę i umiejętności żeglarskie

Dobrym pomysłem jest wspólna nauka węzłów żeglarskich, olinowania, obsługi osprzętu czy też sterowania jachtem – wzbudzisz w ten sposób ich ciekawość i chęć nauki żeglarstwa. Weź mapę i wspólnie z dzieciakami zaplanuj dalszy przebieg rejsu. Uwzględniając ich propozycje, poczują się częścią załogi, a nie tylko wykonawcami poleceń.

Żagle z dziećmi to nie tylko pływanie, ale też inne atrakcje luźno z żeglarstwem związane. Pamiętasz, kiedy po raz pierwszy jadłeś na obiad złowioną przez siebie rybę? Weź wędkę i pozwól dzieciom złowić Wam rodzinny obiad. Satysfakcję ze zjedzenia swojej pierwszej zdobyczy zapamiętają na długo!

Zaśpiewaj i opowiadaj

Jeśli to nie jest Twój pierwszy rejs, z pewnością znasz ich mnóstwo. Jeśli jednak to Twoje pierwsze żagle z dziećmi, przed rejsem kup śpiewnik. Szanty, bo o nich mowa, na jachcie zawładnęły nie jednym nudziarzem. Nawet jeśli na co dzień słucha zupełnie innej muzyki. Z pewnością Twoim dzieciom również przypadną do gustu. Nauczcie się ich i śpiewajcie!

Z kolei deszczowe wieczory to świetny moment na mazurskie legendy i żeglarskie opowieści. Jest ich bez liku jak ta oparta na faktach o Braciach Ejsmont. Mazurskie legendy ludowe znajdziesz w książce “Czarci Ostrów” autorstwa Jerzego Łapo. Wystarczy przed rejsem przeszukać internet lub lokalną bibliotekę.

Planszówki, karty, bierki!

Yenga czy bierki to gry, które musisz koniecznie wypróbować wybierając się na żagle z dziećmi. Fale? Co tam fale! To tylko smaczek do fajnej zabawy. Oczywiście, Yenga w czasie szkwału może zmienić się w pogoń za klockami latającymi po pokładzie, dlatego lepiej grać w nią w porcie gdzie oddziaływanie fal jest minimalne.

Wśród innych popularnych gier warto pamiętać o scrabblach czy monopolu. Warto na pokład zabrać też kary i grać w proste gry jak makao (którego nazwa pochodzi od słynnego portu Makau) czy tysiąc.

Prywatnie pasję żeglarską łączymy z astronomią. Zatem jeśli posiadasz lub kupisz teleskop, warto zabrać go na pokład! Flauta na jeziorze, cumowanie na dziko i mazurskie ciemności to idealne warunki do oglądania gwiazd!

Zaplanuj trasę bogatą w atrakcje

Poniżej prezentujemy listę miejsc przedstawioną w ożywionej dyskusji na grupie facebookowej, przez jednego z doświadczonych żeglarzy (ojciec 3 i 5-cio latka)

 1. Port Tło dla mew – największą atrakcją jest tyrolka do wody
 2. Port Zanzibar Skorupki – bezpłatny dmuchany zamek
 3. Wioska Żeglarska Mikołajki w wakacje cotygodniowe koncerty Szantowe dla dzieci
 4. Śluza Guzianka zabawa z latającą łódką.
 5. Park Wodny Tropikana Hotel Gołębiewski
 6. Hotel Gołębiewski w Mikołajkach najlepszy w Polsce darmowy plac zabaw

I najważniejsze. Dowolne dzikie cumowisko – byle było troszkę piaszczystego brzegu i miejsce na ognisko.

Warto też zwrócić uwagę na kilka portów z fajnymi placami zabaw. Są to m.in.

 • Pod Dębem
 • Piękny Brzeg – Ośrodek Wypoczynkowy na Mazurach
 • Hotel Ognisty Ptak

Jeśli na powyższej liście brakuje miejsc, które uważacie za ciekawe dla dzieci, koniecznie napiszcie do nas. Uzupełnimy listę.

Jak widzisz żagle z dziećmi nie muszą być nudne. A z naszymi pomysłami i dobrym przygotowaniem do rejsu, nawet najgorsza pogoda nie będzie dla Was straszna!

Sprawdź nasze inne jachty

Oferujemy Państwu nowoczese, dobrze wyposażone i świetnie przygotowane łodzie żaglowe i motorowe. Każdy nasz jacht posiada komfortowe wyposażenie hotelowe takie jak zamykana kabina z toeletą chemiczną, ogrzewanie Webasto, kuchenkę gazową, instalację wodną oraz elektryczną. Ponadto wyposażenie żeglarskie umożliwia komfortową żeglugę o obsługę jachtu. Wszystkie fały są sprowadzone do kokpitu, zainstalowana jest bramka do kładzenia masztu, markowe kabestany, silniki czterosówowe oraz wiele innych udogodnień.

Pełna lista jachtów oraz wybrane jednostki:

Maxus 33.1 RS

Maxus 33.1 RS

3 kabiny, koło sterowe i ogrzewanie
 • Kadłub: 10,45 m x 3,2 m
 • Załoga: 8-10 osób
 • Żagle: 40 m^2 (fok + grot)
 • Udogodnienia: koło sterowe, ster strumieniowy, echosonda, ogrzewanie Webasto, prysznic w kokpicie, radio z MP3 i TV, bimini, szprycbuda, nagłośnienie w kokpicie, oświetlenie LED, kuchenka gazowa, mikrofalówka, lodówka
Szczegóły
Antila 30

Antila 30

3 kabiny, ogrzewanie, koło sterowe
 • Kadłub: 9,3 m x 2,95 m
 • Załoga: 10 osób
 • Żagle: 38m^2 (fok + grot)
 • Udogodnienia: silnik 15 KM stacjonarny, ogrzewanie, lodówka Waeco, grot pełnolistwowy, patent do kładzenia masztu, rolfok na sztywnym sztagu, radio CD/MP3, instalacja 12V / 230 V, gniazdo do ładowania telefonu, 3 zamykane kabiny
Szczegóły
Nautika 830

Nautika 830

motorowy houseboat, 2 kabiny
 • Kadłub: 8,3 m x 2,9 m
 • Załoga: 8 osób
 • Żagle: –
 • Udogodnienia: jacht motorowy dostępny bez patentu, lodówka sprężarkowa, ogrzewanie Webasto, silnik Marcury 50KM z elektrycznym trymem, instalacja wody pitnej, radio z MP3 oraz TV, kuchenka gazowa, 2 zamykane kabiny (max 6 osób).
Szczegóły
Antila 24.4

Antila 24.4

szybkie jachty dostępne bez patentu
 • Kadłub: 7,4m x 2,6m
 • Załoga: 6-8 osób
 • Żagle: 30 m^2 (fok+grot)
 • Udogodnienia: ogrzewanie Webasto, lodówka Waeco, kabestany Andersen, oświetlenie LED, bramka do kładzenia masztu, sztywny sztag, roll fok, kuchenka gazowa, kabina WC, silniki Mercury Sailpower 5KM, panel solarny.
Szczegóły
5/5 - (1 vote)
X