Wielkie Jeziora Mazurskie to w sumie blisko 486 kilometrów kwadratowych jezior, z czego dwa największe: Śniardwy 113 km2 oraz Mamry 105 km2. Jednak nie tylko. Żeby naprawdę poznać tę krainę, trzeba zwiedzić ją zarówno z pokładu żaglówki, jak i lądu. Co warto wiedzieć o tej malowniczej krainie?
Wielkie Jeziora Mazurskie
Wielkie Jeziora Mazurskie to do niedawna mało znana na świecie kraina. Jednak od czasu konkursu na Siedem Cudów Świata jej popularność znacznie wzrosła i dziś odwiedzają ją goście z całego globu. Nie bez powodu. Mazury to miejsce, gdzie na poszukiwaczy przygód czekają atrakcje zarówno na lądzie, jak i wodzie. Miejsce to obfituje w piękne krajobrazy, liczne zabytki, lokale z charakterem, a przede wszystkim mnogość jezior i żeglarskich tawern co czyni ją Mekką żeglarzy.
Firmy czarterowe takie jak Twist Czarter oferują czarter jachtu w doskonałej relacji ceny do jakości, sprawia to, że zwiedzanie Mazur można połączyć z żeglarską pasją. Nie istnieją ograniczenia co do wieku osób żeglujących, dlatego na żagle warto wybrać się z dziećmi, by wzmocnić więzy rodzinne.
Skąd zacząć zwiedzać Mazury?
Zwiedzając Krainę Wielkich Jezior Mazurskich z poziomu pokładu żaglówki, twój wyjazd przerodzi się w niezapomnianą przygodę i wspaniale spędzony czas z dala od monitora komputera, pracy, wielkomiejskiego zgiełku.
Warto wyruszyć z położonego w centrum Mazur Giżycka – określanego jako żeglarska stolica Polski. Jest to też największy ośrodek sportów wodnych na Mazurach. Dzięki nowoczesnej ekomarinie, przestrzennemu portowi, licznym pubom, kawiarniom i tawernom zlokalizowanym w najbliższym otoczeniu portu jest to idealna baza wypadowa. Ponadto dzięki odnowionym drogom dojazd do Giżycka jest bardzo łatwy zarówno od strony Warszawy, Białegostoku, czy Gdańska. To tu swój port ma Twist Czarter.
Co dalej?
Kierując się na północ dopłyniemy do Węgorzewa określanego jako “Północna Brama Mazur”. Po drodze warto odwiedzić Sztynort z Pałacem Lehndorfów, pięknym portem oraz słynną “Zęzą”. Nie można też ominąć Mamerek. Znajduje się tam Kwatera Główna Niemieckich Wojsk Lądowych z idealnie odwzorowaną słynną Bursztynową Komnatą oraz wieżą widokową, z której będziemy mogli podziwiać panoramę Wielkich Jezior Mazurskich. Zbaczając lekko z trasy, warto zajrzeć do słynącej na całych Mazurach Smażalni Ryb w Ogonkach.
Żeglując na południe od Giżycka, koniecznie zawiń do portu w Rynie. Malownicza miejscowość, nad którą góruje odrestaurowany Krzyżacki zamek. Do dziś w tym pięknie położonym, niewielkim mieście da się wyczuć średniowieczną atmosferę.
Ogromną atrakcją dla żeglarzy z pewnością będzie wieczór spędzony w pełnych atrakcji Mikołajkach. Jeśli jednak wolisz obcowanie z naturą, kieruj swe żagle na Ruciane-Nida, Krzyże czy choćby Rydzewo.
Szlak Wielkich Jezior Mazurskich na dwóch kółkach
Jeśli lubisz przygodę, koniecznie zdecyduj się na czarter jachtu Giżycko plus rowery. Na większych jednostkach takich jak Focus 800, Anitla 26CC czy Tango 30 spokojnie zmieszczą się dwa. W większości Ekomarin (np. w Węgorzewie i Giżycku) istnieje też możliwość ich wypożyczenia. Dlatego cumując w porcie, nie zamykaj się w tawernie. Wyrusz z rodziną na przejażdżkę po okolicach. A jest co zwiedzać i na co patrzeć.
Od niedawna w północnej części szlaku istnieje również świetnie rozbudowana infrastruktura rowerowa oraz znana w całej Polsce trasa Green Velo.
Co zwiedzać na Mazurach?
Jednak to nie koniec atrakcji. Jeśli starczy Ci czasu i siły, warto zwiedzić inne miejsca takie, jaki Twierdza Boyen w Giżycku, Zamek w Węgorzewie, Kwatera Główna Himmlera w Pozezdrzu, Zamek w Giżycku, Kompleks bunkrów w Gierłoży czy Śluzę w Leśniewie gdzie można uprawiać sporty ekstremalne. Dla fanów nurkowania wartym zobaczenia będzie z pewnością wrak holownika Arabella znajdujący się na dnie jeziora Mamry.