Kambuz, kokpit, bakista – czyli budowa i wyposażenie jachtu z bliska

Z terminologią żeglarską zetkniemy się podczas każdej wizyty w porcie, każdej rozmowy o żeglowaniu, no i oczywiście podczas każdego rejsu. Jeśli chcemy wiedzieć, co do nas mówią, o czym rozmawiają i czego chcą członkowie załogi i bardziej wtajemniczeni wodniaccy znajomi, to nie warto się opierać, tylko po prostu w ten świat wejść.

Obcych nazw, które w pierwszej chwili nie budzą żadnych zupełnie skojarzeń, jest sporo, a ich przyswojenie może przypominać naukę obcego języka. Nie jest to jednak nauka na darmo, bo raz opanowana terminologia przyda nam się w całej żeglarskiej karierze. Od czego zacząć naukę? Najlepiej od budowy i wyposażenia jachtu. Najważniejsze terminy przedstawiamy na przykładzie jachtu Antila 27, której zdjęcia zamieszczamy poniżej.

Żeglarskie nazwy, które warto znać – na przykładzie jachtu Antila 27

Maszt, ster, kadłub – znaczenie tych haseł odgadną nawet największe szczury lądowe. Czym jednak jest bom, wanta czy topenanta – z tym może być trudniej. A zatem od początku. W naszej ofercie znajdziecie Państwo kilka wygodnych jachtów. Jednym z nich jest znakomita Antila 27  – o długości lekko ponad 8m, bardzo komfortowy i szalenie zwrotny jacht cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród początkujących, jak i bardziej opływanych załóg. Jak jest zbudowany?

Kadłub – to konstrukcja pływająca jachtu. Pokład – to część, po której się poruszamy. W pokładzie znajduje się kokpit – czyli zagłębienie, w którym siedzi załoga – może być odkryty lub osłonięty. Kadłub składa się z dziobu (przednia część jachtu) , prawej i lewej burty, rufy (tylna część jachtu). Najprościej rzecz ujmując – oprócz tego można jeszcze pokład podzielić na trzy części, a w nich wyróżnić nazewnictwo poszczególnych schowków w pokładzie, ale na pierwszą lekcję te podstawowe terminy naszym zdaniem zupełnie wystarczą.

Żagle – każdy jacht pływający po Mazurach wyposażony jest w podstawowe ożaglowanie – grot i fok. Fok to mniejszy żagiel znajdujący się na dziobie, grot to główny żagiel – ten, który wciągamy na maszt. Przy odbiorze i zdawaniu jachtu trzeba koniecznie sprawdzić ich stan.

Liny – jest ich wiele, każda służy do czegoś innego, każda jest ważna, no i każda nosi swoją nazwę. Można podzielić je na olinowanie stałe – sztag, achtersztag, baksztag, wanty kolumnowe, topwanty, jumpsztag i olinowanie ruchome – fały, kontrafały, szoty, topenanty, pikfały, brasy.

Kabestan – powoli staje się już podstawą wyposażenia jachtów śródlądowych – jest przyrządem służącym do wybierania i luzowania lin. Oszczędza siły i zdecydowanie ułatwia pracę szotmenowi.

Odbijacze – gumowe bojki, które służą do ochrony kadłuba podczas wchodzenia do portu czy śluzy. Pływanie z odbijaczami zwisającymi z relingów uważane jest za szczyt „obciachu” – warto o tym pamiętać ☺

Relingi – linki biegnące wzdłuż krawędzi pokładu – zabezpieczają przed wypadnięciem, pozwalają się oprzeć w czasie manewrów. Podczas postoju mogą służyć za suszarkę dla mokrej bielizny czy ręczników, jednak podkreślamy – wyłącznie podczas postoju.

No dobrze, mamy więc z grubsza omówioną budowę zewnętrzną jachtu. A co znajduje się pod pokładem? Oczywiście kambuz! To tutaj załogantki przygotowują dla swoich dzielnych żeglarzy pożywną strawę podczas rejsu. Koja – czyli miejsce do spania – w jachcie Antila 27 koje są wyjątkowo długie i szerokie, bez trudu pomieści się na nich nawet 8 dorosłych załogantów. Pod kojami znajdziemy bakisty – czyli sporej wielkości schowki, w których możemy ulokować np. puste plecaki albo żywność o długim terminie przydatności. Nad kojami usytuowane są jaskółki – czyli mniejsze półeczki, na których możemy trzymać swoje rzeczy osobiste. Ważnym miejscem jest zenza – przestrzeń pod podłogą, którą stale trzeba kontrolować – może się w niej bowiem gromadzić woda w razie ewentualnych przecieków. No i najważniejsza – mesa – czyli jachtowy salon – to tutaj możemy wspólnie biesiadować przy akompaniamencie gitary w chłodne letnie wieczory.

Choć żeglarska terminologia przez lata rozrosła się tak bardzo, że w zasadzie z powodzeniem można by wydać osobny słowniczek, który wprowadzałby żółtodziobów w ten niezrozumiały i pociągający język, to jednak najważniejsze pozostaje opanowanie podstawowych zwrotów. Można oczywiście wybrać się na pierwszy rejs, nie znając ani jednego żeglarskiego słowa i poznawać je w trakcie, w czasie codziennych, zwykłych zajęć. Tym, którzy jednak nie mogą się już doczekać swojego pierwszego czarteru jachtów na Mazurach, polecamy każdego wieczoru poznać choć jedno nowe słowo, które da przedsmak żeglarskiej przygodzie i sprawi, że podczas rejsu poczujemy się pewniej w nowej roli.

Zapraszamy też do zapoznania się z opisem możliwości czarteru z Giżycka oraz opisem naszych pozostałych jachtów dostępnych do czarteru.

Sprawdź nasze inne jachty

Oferujemy Państwu nowoczese, dobrze wyposażone i świetnie przygotowane łodzie żaglowe i motorowe. Każdy nasz jacht posiada komfortowe wyposażenie hotelowe takie jak zamykana kabina z toeletą chemiczną, ogrzewanie Webasto, kuchenkę gazową, instalację wodną oraz elektryczną. Ponadto wyposażenie żeglarskie umożliwia komfortową żeglugę o obsługę jachtu. Wszystkie fały są sprowadzone do kokpitu, zainstalowana jest bramka do kładzenia masztu, markowe kabestany, silniki czterosówowe oraz wiele innych udogodnień.

Pełna lista jachtów oraz wybrane jednostki:

Maxus 33.1 RS

Maxus 33.1 RS

3 kabiny, koło sterowe i ogrzewanie
  • Kadłub: 10,45 m x 3,2 m
  • Załoga: 8-10 osób
  • Żagle: 40 m^2 (fok + grot)
  • Udogodnienia: koło sterowe, ster strumieniowy, echosonda, ogrzewanie Webasto, prysznic w kokpicie, radio z MP3 i TV, bimini, szprycbuda, nagłośnienie w kokpicie, oświetlenie LED, kuchenka gazowa, mikrofalówka, lodówka
Szczegóły
Antila 30

Antila 30

3 kabiny, ogrzewanie, koło sterowe
  • Kadłub: 9,3 m x 2,95 m
  • Załoga: 10 osób
  • Żagle: 38m^2 (fok + grot)
  • Udogodnienia: silnik 15 KM stacjonarny, ogrzewanie, lodówka Waeco, grot pełnolistwowy, patent do kładzenia masztu, rolfok na sztywnym sztagu, radio CD/MP3, instalacja 12V / 230 V, gniazdo do ładowania telefonu, 3 zamykane kabiny
Szczegóły
Nautika 830

Nautika 830

motorowy houseboat, 2 kabiny
  • Kadłub: 8,3 m x 2,9 m
  • Załoga: 8 osób
  • Żagle: –
  • Udogodnienia: jacht motorowy dostępny bez patentu, lodówka sprężarkowa, ogrzewanie Webasto, silnik Marcury 50KM z elektrycznym trymem, instalacja wody pitnej, radio z MP3 oraz TV, kuchenka gazowa, 2 zamykane kabiny (max 6 osób).
Szczegóły
Antila 24.4

Antila 24.4

szybkie jachty dostępne bez patentu
  • Kadłub: 7,4m x 2,6m
  • Załoga: 6-8 osób
  • Żagle: 30 m^2 (fok+grot)
  • Udogodnienia: ogrzewanie Webasto, lodówka Waeco, kabestany Andersen, oświetlenie LED, bramka do kładzenia masztu, sztywny sztag, roll fok, kuchenka gazowa, kabina WC, silniki Mercury Sailpower 5KM, panel solarny.
Szczegóły
Rate this post
X