Szlaki na Mazurach – Szlak Żeglowny Giżycko-Węgorzewo

Mazury to prawdziwy raj dla pasjonatów żeglarstwa. Oferują bowiem rozległą siatkę szlaków, zarówno dla początkujących i zaawansowanych żeglarzy. Każdy ze szlaków żeglownych na Mazurach jest malowniczy i na swój sposób wyjątkowy. Jednak dzisiaj przedstawimy Ci jeden z najczęściej wybieranych szlaków w północnej części Krainy Wielkich Jezior Mazurskich – Szlak żeglowny Giżycko-Węgorzewo. 

szlak żeglowny Giżycko-Węgorzewo

Port Giżycko 

Naszą wyprawę rozpoczniemy w żeglarskiej stolicy Mazur – Giżycku. To tutaj znajduje się największa liczba portów na szlaku wielkich jezior Mazurskich. Bez problemu znajdziesz firmę czarterową w Giżycku, nawet taką oferującą czarter jachtu bez patentu. Giżycko jest świetną bazą wypadową nie tylko ze względu na idealną infrastrukturę żeglarską. To piękne miasto pełne życia, które warto zobaczyć i zatrzymać się w nim na dłużej. Do zwiedzania udostępniona jest między innymi Twierdza Boyen i zamek krzyżacki. Wolne wieczory można natomiast przeznaczyć na koncerty szantowe, które w Giżycku odbywają się niemal codziennie.  

Szlak Żeglowny Giżycko-Węgorzewo 

Szlak żeglowny Giżycko-Węgorzewo liczy 22,60 km długości i jest jednym z najbardziej malowniczych szlaków w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Wyruszamy z portu Royal lub portu Stranda, leżącymi nad jeziorem Kisajno i płyniemy w kierunku jeziora Dargin. Po drodze mijamy liczne wyspy, takie jak Duży Ostrów, Sosnowy Ostrów, Górny Ostrów, Wielka Kiermuza i Dębowa Górka. Następnie z prawej strony, na brzegu jeziora Kisajno, mamy wieś Pierkunowo z rezerwatem torfowiskowym. Po około 8 kilometrach po prawej stronie zobaczymy półwysep Królewski Róg, a z lewej półwysep Fuledzki Róg. Wpływamy na jezioro Dargin, kierując się w kierunku jeziora Kirsajty. Na jezioro to wpływamy pod mostem Sztynorckim, tutaj czeka nas złożenie masztu.  

Port w Sztynorcie 

Na jeziorze Dargin warto nieco zboczyć z trasy i zawinąć do portu w miejscowości Sztynort nad jeziorem Sztynorckim. Znajduje się tam XVII wieczny pałac oraz odnowiona kaplica rodziny Lehndorffów. Poza tym Sztynort pochwalić się może pięknym portem, docenianym przez żeglarzy. A tawerna Zęza to jedna z najczęściej odwiedzanych tawern na Mazurach. 

Bunkry w Mamerkach 

Przepływamy przez jezioro mijając wyspy Sidorkowa i Ostrowik i docieramy do jeziora Mamry. Z lewej strony jeziora leży miejscowość Mamerki, a w niej znajduje się jeden z najlepiej zachowanych kompleksów bunkrów z czasów II Wojny Światowej. Oprócz nich w muzeum zobaczyć można replikę Bursztynowej Komnaty oraz wieżę widokową z imponującą panoramą na jezioro. Na 20 kilometrze na jeziorze Mamry wpływamy na rzekę Węgorapę, a następnie Kanałem Węgorzewskim płyniemy do portu w Węgorzewie. Tutaj kończy się szlak żeglowny Giżycko-Węgorzewo.  

Północna Brama Mazur 

Węgorzewo nazywane jest Północną Bramą Mazur, ponieważ tutaj kończy lub zaczyna się żeglowny szlak jezior Mazurskich. Węgorzewo to idealne miejsce dla osób ceniących sobie ciszę i odpoczynek na łonie natury. A także dla tych lubiących piesze wędrówki, ponieważ znajduje się tu wiele tras pieszych i rowerowych. Do atrakcji, które warto zobaczyć, zalicza się zabytkowy kościół Świętego Piotra i Pawła, Zamek z XIV wieku, a także Muzeum Kultury Ludowej ze skansenem. Dla wielbicieli aktywnego wypoczynku Węgorzewo oferuje wake park oraz liczne wypożyczalnie sprzętu wodnego. Dodatkowo w sezonie odbywają się tutaj dwa festiwale muzyczne – Naturalnie Mazury Festiwal oraz Beach Party Węgorzewo.  

Dokładna trasa szlaku żeglownego Giżycko-Węgorzewo 

0,00 km – Port Royal lub Port Stranda nad jeziorem Kisajno 
1,10 km – Z lewej wyspy Duży Ostrów, Sosnowy Ostrów, Górny Ostrów, Wielka Kiemuza i Dębowa Górka 
5,10 km – Z prawej na brzegu jeziora wieś Pierkunowo i rezerwat torfowiskowy Pierkunowo 
7,70 km – Z prawej półwysep Królewski Róg, z lewej półwysep Fuledzki róg 
12,10 km – Most Sztynorcki, początek jeziora Kirsajty  
13,60 km – Z lewej wyspa Kurka oddzielająca jezioro Kirsajty i jezioro Mamry  
16,10 km – Z lewej w odległości 1,7 km wyspa Upałty, największa wyspa w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich 
20,20 km – Początek rzeki Węgorapy 
21,30 km – Kanał Węgorzewski 
22,60 km – Port w Węgorzewie 

Sprawdź nasze najlepsze jachty

Oferujemy Państwu nowoczese, dobrze wuposażone i świetnie przygotowane łodzie żaglowe. Każdy nasz jacht posiada komfortowe wyposażenie hotelowe takie jak zamykana kabina z toeletą chemiczną, ogrzewanie Webasto, kuchenkę gazową, instalację wodną oraz elektryczną. Ponadto wyposażenie żeglarskie umożliwia komfortową żeglugę o obsługę jachtu. Wszystkie fały są sprowadzone do kokpitu, zainstalowana jest bramka do kładzenia masztu, markowe kabestany, silniki czterosówowe oraz wiele innych udogodnień.
Tango 30 “Ferajna”

Tango 30 “Ferajna”

koło sterowe i ogrzewanie
 • Kadłub: 9,5 m x 3,4 m
 • Załoga: 9 osób
 • Żagle: 40 m^2 (fok + grot)
 • Udogodnienia: koło sterowe, ster strumieniowy, echosonda, ogrzewanie Eberspacher, prysznic w kokpicie, radio z MP3, bimini, szprycbuda, nagłośnienie w kokpicie, oświetlenie LED, kuchenka gazowa, mikrofalówka, lodówka
Szczegóły
Phobos 29 “Jowisz”

Phobos 29 “Jowisz”

3 kabiny, ogrzewanie
 • Kadłub: 9,3 m x 2,95 m
 • Załoga: 10 osób
 • Żagle: 38m^2 (fok + grot)
 • Udogodnienia: silnik 8 KM, ogrzewanie, lodówka Waeco, grot pełnolistwowy z możliwością refowania, patent do kładzenia masztu, rolfok na sztywnym sztagu, radio CD/MP3, instalacja 12V / 230 V, gniazdo do ładowania telefonu, 3 zamykane kabiny
Szczegóły
Antila 26CC “Odyn”

Antila 26CC “Odyn”

2 kabiny, ogrzewanie, lodówka
 • Kadłub: 8,3 m x 2,9 m
 • Załoga: 8 osób
 • Żagle: 36 m^2 (fok + grot)
 • Udogodnienia: lodówka sprężarkowa, ogrzewanie Truma, silnik 8KM Yamaha, bramka do kładzenia masztu, rolfok, grot z możliwością refewoania, instalacja wody pitnej, radio z MP3, kuchanka gazowa, 2 zamykane kabiny.
Szczegóły
Antila 24 “Njord” oraz “Baldur”

Antila 24 “Njord” oraz “Baldur”

wygodne jachty, czarter bez patentu
 • Kadłub: 7,3m x 2,6m
 • Załoga: 7 osób
 • Żagle: 30 m^2 (fok+grot)
 • Udogodnienia: ogrzewanie Webasto, lodówka Waeco, kabestany Andersen, oświetlenie LED, bramka do kładzenia masztu, sztywny sztag, roll fok, kuchenka gazowa, kabina WC, silnik Yamaha 8KM
Szczegóły
X