Gdzie jechać na Mazury? Czyli jak wybrać bazę wypadową.

Za sprawą zachwycających walorów krajobrazowych, zwykło się mówić: Mazury – cud natury. Kto był na Mazurach, ten wie, że powiedzenie to w pełni znajduje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Choć w przypadku pasjonatów żeglarstwa należałoby również dodać, że to prawdziwy raj.

gdzie jechać na mazury

Są oni tu wabieni przez bogatą i doskonale skomunikowaną sieć jezior oraz świetną infrastrukturę żeglarską, które w połączeniu ze sobą sprawiają, że mogą oni czerpać bezgraniczną radość z przepływania między kolejnymi portami i marinami. Jeśli chodzi o porty jachtowe, Mazury mogą pochwalić się największą ich liczbą spośród wszystkich pojezierzy w Polsce. Jak się okazuje, ten urodzaj ma też swoje “złe strony”: może wpędzać w zakłopotanie. Podczas kilkudniowej żeglugi zawsze rodzi się pytanie, który port wybrać, gdzie warto się zatrzymać. Gdzie jechać na Mazury? W poszukiwaniu odpowiedzi udajmy się w krótki rejs szlakiem popularnych ośrodków żeglarskich pojezierza.

Największy port na Mazurach

Wszyscy chcący skorzystać z bogatej infrastruktury największego mazurskiego portu jachtowego, powinni zawitać do Sztynortu. Oprócz wspomnianego portu, we wsi znajduje się pałac zbudowany przez ród Lehndorffów w XVII wieku. Oprócz zwiedzania klasztoru, nad tutejszym jeziorem Dargin można napawać się pięknem przyrody i spokojem. W sztynorckim porcie warto, zatrzymać się płynąc z Giżycka do Węgorzewa lub też w odwrotnym kierunku.

Giżycko to idealna baza wypadowa

Jeśli czarter jachtu na mazurach to tylko Giżycko. Nie bez powodu Giżycko jest określane jako polska stolica żeglarstwa. Na ten zaszczytny tytuł wpływ mają przede wszystkim dwa czynniki – doskonałe położenie miasta oraz największa liczba portów i marin znajdujących się na szlaku wielkich jezior mazurskich. Wystarczy spojrzeć na mapę, by dostrzec strategiczne położenie miasta z perspektywy planowania rejsów w różnych kierunkach. Giżycko to obowiązkowy punkt na trasie wszystkich entuzjastów zarówno żeglarstwa, jak i typowo turystycznego zwiedzania. Oprócz doskonałej infrastruktury żeglarskiej znajduje się tu wiele miejsc wartych zobaczenia. Mowa o m.in. zamku krzyżackim, wieży widokowej, w której mieści się muzeum, czy twierdzy Boyen. Giżycko to miasto, w którym warto zaplanować dłuższy postój ze względu na obfitość atrakcji tak typowo turystycznych, jak i rozrywkowych. Gdzie jechać na mazury? Giżycko wydaje się być idealną odpowiedzią tym bardziej, że to tutaj swoją siedzibę ma Twist Czarter – Czarter jachtów na mazurach.

Cumowanie w najbardziej rockowym mieście Mazur

Węgorzewo, bo o nim mowa, jest z całą pewnością wartym odwiedzenia ośrodkiem żeglarstwa z dużą liczbą portów i marin. Wprawdzie z punktu widzenia żeglarzy liczba atrakcji jest nieco mniejsza niż we wspomnianym już Giżycku, niemniej jednak Węgorzewo także stanowi godny uwagi punkt podczas planowania mazurskich wojaży. Gdy już opuści się pokład jachtu, na pewno należy odwiedzić zabytkowy, późnogotycki kościół, w którym znajduje się efektowny XVII wieczny ołtarz. Jeśli kalendarz dopisze, można wybrać się na Seven Festival – kultowy festiwal muzyki rockowej od lat odbywający się w tym mieście. Niestety na skutek działań wojennych podczas II wojny światowej wiele architektonicznych perełek zostało bezpowrotnie zniszczonych.

Popłyńcie do Rucianego

Płynąc do Rucianego-Nidy od strony jeziora Śniardwy przepływa się przez śluzę Guzianka. Jest to pierwszy godny uwagi punkt na mapie atrakcji turystycznych tej miejscowości. Oprócz śluzy, będąc na lądzie, warto wybrać się do tutejszego, dość osobliwego kościoła, który swoją budową wcale nie przypomina obiektu sakralnego . Spacerując po okolicy, warto zwrócić uwagę na bunkry budowane przez Niemców w pierwszych latach XX w. Jeśli chodzi o zaplecze żeglarskie, można być spokojnym – znajduje się tu wiele portów i marin.

Żeglując po jeziorze Mikołajskim

Należy rzecz jasna zawitać do Mikołajek. Miejscowość położona w okolicy jeziora Śniardwy będzie doskonałym miejscem odpoczynku po żegludze na wodach największego naturalnego akwenu w Polsce. W jednej z licznych tutaj tawern można wieczorem zrelaksować się przy dźwiękach szanty. Rano najlepiej rozpocząć zwiedzanie miasta, udając się do muzeum Reformacji – to pierwsze tego typu miejsce w Polsce skupione na historii reformacji na ziemiach polskich ze szczególnym uwzględnieniem terenów Mazur. Spacerując po rynku, warto zatrzymać się przy pomniku Króla Sielaw. Jak w przypadku wszystkich omawianych wcześniej miejsc, tak i tu żeglarze nie mogą narzekać na niedostatki infrastruktury wodnej.’

Odpowiedź na pytanie “gdzie jechać na mazury?” nie wydaje się wcale prosta, jednak nasz mały przewodnik z pewnością pomoże Ci odpowiedzieć na to pytanie. Pamiętaj, że wybierając się na mazury nie musisz posiadać uprawnień, czy rezerwować sternika. Wystarczy, że wybierzesz jacht umożliwiający czarteru bez patentu.

Gdzie jechać na Mazury? Czyli jak wybrać bazę wypadową.
5 (100%) 2

X