Site icon Twist Czarter

5 tipów, które przydadzą się podczas rejsu na mazurach

czarter jachtów na mazurachCzarter jachtu na Mazurach to nie tylko wspaniała przygoda, ale również walka z żywiołem i nietypowymi sytuacjami zarówno na lądzie, jak i wodzie. Przygotowaliśmy mały zestaw praktycznych i żeglarskich sztuczek, które mogą Wam się przydać podczas pobytu na mazurach.

 

Jak odpłynąć od trzcin przy dopychającym wietrze?

Cumowanie na dziko to jedna z najciekawszych propozycji, jakie serwuje nam Szlak Wielkich Jezior Mazurskich. Po wieczornym ognisku i spokojnej nocy spędzonej w trzcinach przychodzi czas opuścić miejsce cumowania. Co, jeśli wiatr dopycha twój jacht do brzegu i nie możesz się ruszyć mimo wciąż rzucanej kotwicy? Jest na to sposób. Jednak wymaga poświęcenia jednego załoganta i rzucenia go w odmęty jeziora. Choć nie dosłownie.

Kotwicę połóż na koło ratunkowe, do jej liny dowiąż dodatkowe dwie. Następnie niech załogant wejdzie do wody i wyholuje kotwicę, najdalej jak się da. Najlepiej kilkadziesiąt metrów przed dziób. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie ci odsunąć się od trzcin i wypłynąć na szerokie wody jeziora.

Stare ciężkie żagle nie chcą pracować? Weź bosak…

Zdarza się, że słaby wiatr nie wypełnia twojego foka i żeglowanie staje się udręką. Najczęściej ten problem występuje na starych jachtach posiadającymi ciężkie i stare żagle. Choć bywa, że i nowoczesnych jednostek ten problem nie omija. Co zrobić w takiej sytuacji? Starzy żeglarze znaleźli na to prosty sposób.

Wystarczy, że przytrzymasz róg fałowy foka bosakiem tam, gdzie powinien się znajdować. Dzięki temu złapiesz wiatr w żagle. Niestety ten trick można stosować jedynie przy wiatrach pełnych.

Jedyny sposób na mieliznę to mokra załoga!

Mielizny to zmora żeglarzy. Zwłaszcza tych mało uważnych, którzy mimo znaków ostrzegawczych w postaci bojek wpakowali się w nie lada tarapaty. Jednak nawet z tak trudnej sytuacji, jak utknięcie na mieliźnie jest wyjście. Rozkaż załodze przejście na jedną z burt. Dzięki temu swoim balastem ją dociążą, w konsekwencji zwiększając przechył jachtu. Dzięki temu łódka powinna zejść z mielizny.

Co, jeśli jednak to nie pomoże? Jedynym ratunkiem jest wejście załogi do wody. Odciążona żaglówka powinna być lżejsza, co zmniejszy jej zanurzenie i załoga z łatwością wypchnie żaglówkę z mielizny.

Zabezpiecz telefon i portfel

Nie jest to tip typowo żeglarski jednak warty wspomnienia, ponieważ żeglując po Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, z każdej strony otacza Cię woda. Dlatego warto te najbardziej drogocenne i wartościowe przedmioty zabezpieczyć przed ewentualnym jej działaniem. Jeśli nie bezpośrednim to pośrednim. W tym celu przed rejsem możesz kupić wodoszczelny pokrowiec na telefon. Jeśli jednak nie zrobiłeś tego wcześniej, skorzystaj z naszej wskazówki.

Przedmioty cenne jak telefon czy portfel włóż do osobnych spożywczych woreczków strunowych i szczelnie je zamknij. Woreczki strunowe są dostępne niemal w każdym pobliskim sklepie, a ich użycie zapewni bezpieczeństwo twojego sprzętu i pieniędzy.

Mimo tego, że na rynku istnieje wiele telefonów wodoodpornych i pokrowców zabezpieczających przed wilgocią to nie każdy z nas je posiada lub pamięta o nich przed rejsem. Dlatego znajomość tego sposobu ochrony przed niechcianym upadkiem sprzętu do wody jest bardzo przydatna.

Bądź na bieżąco

Jak być na bieżąco z wiadomościami ze Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich i nie stracić żadnej okazji na czarter jachtu na mazurach? Zapisz się do naszego newslettera!

Raz na jakiś czas wyślemy do Ciebie informację o ciekawych i przydatnych informacjach ze świata żeglarskiego. Jeśli dołączysz do naszego newslettera, raz na jakiś czas możesz też otrzymać kupon rabatowy oraz informację o promocjach na czarter jachtu na mazurach. Nie musisz się martwić o spam, będziemy pisali do Ciebie tylko wtedy kiedy będziemy mieli Ci coś ważnego do zakomunikowania.

Sprawdź nasze inne jachty

Oferujemy Państwu nowoczese, dobrze wyposażone i świetnie przygotowane łodzie żaglowe i motorowe. Każdy nasz jacht posiada komfortowe wyposażenie hotelowe takie jak zamykana kabina z toeletą chemiczną, ogrzewanie Webasto, kuchenkę gazową, instalację wodną oraz elektryczną. Ponadto wyposażenie żeglarskie umożliwia komfortową żeglugę o obsługę jachtu. Wszystkie fały są sprowadzone do kokpitu, zainstalowana jest bramka do kładzenia masztu, markowe kabestany, silniki czterosówowe oraz wiele innych udogodnień.

Pełna lista jachtów oraz wybrane jednostki:

Maxus 33.1 RS

3 kabiny, koło sterowe i ogrzewanie
  • Kadłub: 10,45 m x 3,2 m
  • Załoga: 8-10 osób
  • Żagle: 40 m^2 (fok + grot)
  • Udogodnienia: koło sterowe, ster strumieniowy, echosonda, ogrzewanie Webasto, prysznic w kokpicie, radio z MP3 i TV, bimini, szprycbuda, nagłośnienie w kokpicie, oświetlenie LED, kuchenka gazowa, mikrofalówka, lodówka
Szczegóły

Antila 30

3 kabiny, ogrzewanie, koło sterowe
  • Kadłub: 9,3 m x 2,95 m
  • Załoga: 10 osób
  • Żagle: 38m^2 (fok + grot)
  • Udogodnienia: silnik 15 KM stacjonarny, ogrzewanie, lodówka Waeco, grot pełnolistwowy, patent do kładzenia masztu, rolfok na sztywnym sztagu, radio CD/MP3, instalacja 12V / 230 V, gniazdo do ładowania telefonu, 3 zamykane kabiny
Szczegóły

Nautika 830

motorowy houseboat, 2 kabiny
  • Kadłub: 8,3 m x 2,9 m
  • Załoga: 8 osób
  • Żagle: –
  • Udogodnienia: jacht motorowy dostępny bez patentu, lodówka sprężarkowa, ogrzewanie Webasto, silnik Marcury 50KM z elektrycznym trymem, instalacja wody pitnej, radio z MP3 oraz TV, kuchenka gazowa, 2 zamykane kabiny (max 6 osób).
Szczegóły

Antila 24.4

szybkie jachty dostępne bez patentu
  • Kadłub: 7,4m x 2,6m
  • Załoga: 6-8 osób
  • Żagle: 30 m^2 (fok+grot)
  • Udogodnienia: ogrzewanie Webasto, lodówka Waeco, kabestany Andersen, oświetlenie LED, bramka do kładzenia masztu, sztywny sztag, roll fok, kuchenka gazowa, kabina WC, silniki Mercury Sailpower 5KM, panel solarny.
Szczegóły
Rate this post
Exit mobile version