Site icon Twist Czarter

Jak zarezerwować, odebrać i zdać jacht? Garść praktycznych wskazówek.

Czarter jachtów na Mazurach to rewelacyjny sposób na spędzenie upalnego lata. Bliskość wody, wspaniałe widoki, kontakt z naturą, możliwość integrowania się z innymi załogami, radosny klimat i wiele cudownych miejsc w zasięgu ręki. Jak jednak rozsądnie zaplanować swój wypad na żagle? Oto garść praktycznych wskazówek, które pomogą początkującym wodniakom zarezerwować, odebrać i zdać jacht.

Rezerwacje online

Postępująca rewolucja technologiczna sprawiła, że wiele spraw możemy dziś załatwić przez internet – za pomocą kilku kliknięć, bez wychodzenia z domu i bez prowadzenia długich negocjacji telefonicznych. Większość armatorów posiada w tej chwili swoje strony internetowe, na których zapoznamy się z ofertą, porównamy ceny, obejrzymy wnętrze wybranego jachtu i zarezerwujemy interesujący nas termin. Wystarczy w internetową wyszukiwarkę wpisać hasło: czarter Giżycko albo czarter jachtów Mazury, aby znaleźć interesujące oferty. Po wybraniu jachtu i dogodnego terminu należy zarezerwować jacht – zwykle wymagane jest w tym miejscu wypełnienie formularza i wpłacenie zaliczki. Pamiętajmy o tym, by upewnić się, że otrzymaliśmy na maila potwierdzenie rezerwacji!

Na co zwrócić uwagę podczas odbioru jachtu

Łódź możemy odebrać od bosmana opiekującego się daną mariną lub bezpośrednio od armatora – ta kwestia zwykle ustalana jest podczas rezerwacji. Jacht odbieramy o umówionej porze – zwykle rejsy na Mazurach rozpoczynają się w soboty. Często niecierpliwe załogi odbierają jacht w pośpiechu, chcąc jak najszybciej wypłynąć z portu i rozpocząć swoją żeglarską przygodę. Nie jest to dobra praktyka. Na odebranie łodzi należy zarezerwować sobie trochę czasu, by dokładnie ją obejrzeć, zapoznać się ze stanem osprzętu i dopytać, jeśli pojawią się jakieś wątpliwości. Pamiętajmy, że jachtem przed nami pływały inne załogi i mogło się zdarzyć, że pojawiły się jakieś awarie – wszelkie zauważone usterki należy od razu zgłosić do armatora – w przeciwnym razie to nasza załoga może zostać obciążona kosztami napraw. Osprzęt sprawdzamy zgodnie z listą inwentarzową armatora, a usterki wpisujemy do protokołu przejęcia. Jeśli zauważymy jakiekolwiek braki w wyposażeniu – także je zgłośmy i poprośmy o ewentualne uzupełnienie. Choć brzmi to może bardzo surowo, to warto pamiętać, że na Mazurach panuje serdeczna i rodzinna atmosfera – więc czynności związane z odbiorem i zdaniem jachtu zawsze przebiegają w miłej atmosferze.

Zanim zdasz łódź

Mazurska przygoda dobiega końca? Słońce, woda, bliskość ptaków i nieograniczony relaks – wszystko, co dobre jednak szybko się kończy. Pora zejść na ląd i wrócić do swoich codziennych obowiązków. Jak przygotować jacht do zdania? Po wpłynięciu do portu jachtowego należy uporządkować łódź. Najpierw jednak załoga musi spakować i wynieść z pokładu wszystkie swoje rzeczy – najlepiej od razu do samochodu, aby niepotrzebnie nie zagracać pomostu i nie utrudniać poruszania się innym załogom. Gdy ten krok mamy za sobą, możemy rozpocząć generalne porządki. Wymiatamy okruszki i piasek z kokpitu, trzepiemy materace, czyścimy kambuz, dokładnie zmywamy pokład, opróżniamy chemiczne WC, porządkujemy – czyli „klarujemy” osprzęt. Razem z armatorem lub bosmanem sprawdzamy wyposażenie zgodnie z listą inwentarzową. Jeśli w czasie rejsu powstały jakieś awarie – teraz jest czas, by je zgłosić. Jeśli nie zaliczyliśmy żadnych uszkodzeń, możemy odebrać wpłaconą na początku rejsu kaucję, pożegnać się i ruszyć do domu.

Czarter jachtu Mazury szczególnie dla młodych, początkujących dopiero załóg może wydawać się stresujące i skomplikowane. Wierzymy jednak, że z garścią praktycznych porad i pozytywnym nastawieniem zarówno rezerwacja, odbiór, jak i zdanie jachtu przebiegną bez najmniejszych komplikacji.

Sprawdź nasze inne jachty

Oferujemy Państwu nowoczese, dobrze wyposażone i świetnie przygotowane łodzie żaglowe i motorowe. Każdy nasz jacht posiada komfortowe wyposażenie hotelowe takie jak zamykana kabina z toeletą chemiczną, ogrzewanie Webasto, kuchenkę gazową, instalację wodną oraz elektryczną. Ponadto wyposażenie żeglarskie umożliwia komfortową żeglugę o obsługę jachtu. Wszystkie fały są sprowadzone do kokpitu, zainstalowana jest bramka do kładzenia masztu, markowe kabestany, silniki czterosówowe oraz wiele innych udogodnień.

Pełna lista jachtów oraz wybrane jednostki:

Maxus 33.1 RS

3 kabiny, koło sterowe i ogrzewanie
  • Kadłub: 10,45 m x 3,2 m
  • Załoga: 8-10 osób
  • Żagle: 40 m^2 (fok + grot)
  • Udogodnienia: koło sterowe, ster strumieniowy, echosonda, ogrzewanie Webasto, prysznic w kokpicie, radio z MP3 i TV, bimini, szprycbuda, nagłośnienie w kokpicie, oświetlenie LED, kuchenka gazowa, mikrofalówka, lodówka
Szczegóły

Antila 30

3 kabiny, ogrzewanie, koło sterowe
  • Kadłub: 9,3 m x 2,95 m
  • Załoga: 10 osób
  • Żagle: 38m^2 (fok + grot)
  • Udogodnienia: silnik 15 KM stacjonarny, ogrzewanie, lodówka Waeco, grot pełnolistwowy, patent do kładzenia masztu, rolfok na sztywnym sztagu, radio CD/MP3, instalacja 12V / 230 V, gniazdo do ładowania telefonu, 3 zamykane kabiny
Szczegóły

Nautika 830

motorowy houseboat, 2 kabiny
  • Kadłub: 8,3 m x 2,9 m
  • Załoga: 8 osób
  • Żagle: –
  • Udogodnienia: jacht motorowy dostępny bez patentu, lodówka sprężarkowa, ogrzewanie Webasto, silnik Marcury 50KM z elektrycznym trymem, instalacja wody pitnej, radio z MP3 oraz TV, kuchenka gazowa, 2 zamykane kabiny (max 6 osób).
Szczegóły

Antila 24.4

szybkie jachty dostępne bez patentu
  • Kadłub: 7,4m x 2,6m
  • Załoga: 6-8 osób
  • Żagle: 30 m^2 (fok+grot)
  • Udogodnienia: ogrzewanie Webasto, lodówka Waeco, kabestany Andersen, oświetlenie LED, bramka do kładzenia masztu, sztywny sztag, roll fok, kuchenka gazowa, kabina WC, silniki Mercury Sailpower 5KM, panel solarny.
Szczegóły
Rate this post
Exit mobile version