Wakacje na Mazurach czy na morzu?

Pytanie, które jest dylematem wszystkich entuzjastów wypoczynku nad wodą decydujących się spędzać urlop w kraju brzmi: może na Mazury, a może nad morze? Zagwozdka ta do niedawna dotycząca raczej tylko osób preferujących lądowy wypoczynek, dziś trapi coraz szerszą grupę fanów żeglarstwa.

wakacje na mazurach

Chociaż jachty kojarzą nam się raczej z Mazurami, liczba osób zastanawiających się nad żeglugą na otwartych wodach morza sukcesywnie rośnie. Czy aby na pewno jest to dobry pomysł dla każdego?

Nie przeceniajmy naszych umiejętności

Należy mieć na względzie, że specyfika pływania na morzu różni się nieco od rejsów śródlądowych – mówiąc wprost, warunki panujące na morzu są

z pewnością bardziej wymagające i mniej przewidywalne niż w przypadku jezior. Największym wyzwaniem wód morskich, z którym nie musimy mierzyć się w takim stopniu jak na jeziorze – są fale. Jeśli skupiamy się na Bałtyku, mamy tutaj do czynienia z falami krótkimi i jednocześnie stromymi. Osiągają one wysokość do 5 metrów, jednak w czasie sztormu mogą nawet dochodzić do 10 metrów. Wobec warunków klimatycznych panujących na Bałtyku, warto dobrze zastanowić się nad wyborem odpowiedniej jednostki – czarter jachtu Tango 30 może być dobrym wyborem na pierwszy, przybrzeżny rejs. Jego największym atutem jest łatwość prowadzenia. Oczywiście należy podkreślić, że jeśli jeszcze nie jesteśmy wystarczająco pewni swoich umiejętności żeglarskich, nawet najnowocześniejsza jednostka może okazać się niewystarczająca.

Mazury – lepiej rozwinięta infrastruktura

Ważnym kryterium wyboru destynacji naszego rejsu jest z pewnością dostępność infrastruktury żeglarskiej. Pod tym względem mazurskie jeziora bezapelacyjnie wygrywają z morzem – zwłaszcza gdy nie posiada się własnej jednostki. Jeśli chodzi o czarter jachtu, Giżycko lub inne popularne mazurskie ośrodki żeglarstwa oferują szeroki zestaw jachtów dopasowanych do liczebności grupy oraz umiejętności. Jeśli planujemy wyjazd rodzinny, można rozważyć czarter jachtu Antila 24 lub Focus 800. Pokład obu jachtów pomieści 8 osób.

Decyzję o wyborze wód podczas żeglarskich wypadów powinien determinować przede wszystkim zdrowy rozsądek a także warunki pogodowe. Morze często bywa kapryśne i nieprzewidywalne , dlatego być może mniej doświadczeni żeglarze powinni poskromić swój pęd do przygody i pozostać na akwenach śródlądowych – dla większości miłośników żagli lepszym rozwiązaniem będą rejsy w krainie Wielkich Jezior Mazurskich.

Czarter bez patentu

Na morzu bez patentu… brzmi ryzykownie. Jednak czarter bez patentu na mazurach to całkiem możliwe i bezpieczne. Mazury rzadko są nawiedzane przez ekstremalne warunki pogodowe i z pojedynczymi wyjątkami w historii tej krainy nie musimy spodziewać się sztormów. Ponadto, na Mazurach działa doskonały system ostrzegania przed nadciągającymi burzami. Zatem na mazurach wystarczy, że wybierzesz odpowiedni jacht i firmę czarterującą jachty posiadającą ubezpieczenie.

Oceń tą treść

X