Wakacje na Mazurach czy na morzu?

Pytanie, które jest dylematem wszystkich entuzjastów wypoczynku nad wodą decydujących się spędzać urlop w kraju brzmi: może na Mazury, a może nad morze? Zagwozdka ta do niedawna dotycząca raczej tylko osób preferujących lądowy wypoczynek, dziś trapi coraz szerszą grupę fanów żeglarstwa.

wakacje na mazurach

Chociaż jachty kojarzą nam się raczej z Mazurami, liczba osób zastanawiających się nad żeglugą na otwartych wodach morza sukcesywnie rośnie. Czy aby na pewno jest to dobry pomysł dla każdego?

Nie przeceniajmy naszych umiejętności

Należy mieć na względzie, że specyfika pływania na morzu różni się nieco od rejsów śródlądowych – mówiąc wprost, warunki panujące na morzu są

z pewnością bardziej wymagające i mniej przewidywalne niż w przypadku jezior. Największym wyzwaniem wód morskich, z którym nie musimy mierzyć się w takim stopniu jak na jeziorze – są fale. Jeśli skupiamy się na Bałtyku, mamy tutaj do czynienia z falami krótkimi i jednocześnie stromymi. Osiągają one wysokość do 5 metrów, jednak w czasie sztormu mogą nawet dochodzić do 10 metrów. Wobec warunków klimatycznych panujących na Bałtyku, warto dobrze zastanowić się nad wyborem odpowiedniej jednostki – czarter jachtu Tango 30 może być dobrym wyborem na pierwszy, przybrzeżny rejs. Jego największym atutem jest łatwość prowadzenia. Oczywiście należy podkreślić, że jeśli jeszcze nie jesteśmy wystarczająco pewni swoich umiejętności żeglarskich, nawet najnowocześniejsza jednostka może okazać się niewystarczająca.

Mazury – lepiej rozwinięta infrastruktura

Ważnym kryterium wyboru destynacji naszego rejsu jest z pewnością dostępność infrastruktury żeglarskiej. Pod tym względem mazurskie jeziora bezapelacyjnie wygrywają z morzem – zwłaszcza gdy nie posiada się własnej jednostki. Jeśli chodzi o czarter jachtu, Giżycko lub inne popularne mazurskie ośrodki żeglarstwa oferują szeroki zestaw jachtów dopasowanych do liczebności grupy oraz umiejętności. Jeśli planujemy wyjazd rodzinny, można rozważyć czarter jachtu Antila 24 lub Focus 800. Pokład obu jachtów pomieści 8 osób.

Decyzję o wyborze wód podczas żeglarskich wypadów powinien determinować przede wszystkim zdrowy rozsądek a także warunki pogodowe. Morze często bywa kapryśne i nieprzewidywalne , dlatego być może mniej doświadczeni żeglarze powinni poskromić swój pęd do przygody i pozostać na akwenach śródlądowych – dla większości miłośników żagli lepszym rozwiązaniem będą rejsy w krainie Wielkich Jezior Mazurskich.

Czarter bez patentu

Na morzu bez patentu… brzmi ryzykownie. Jednak czarter bez patentu na mazurach to całkiem możliwe i bezpieczne. Mazury rzadko są nawiedzane przez ekstremalne warunki pogodowe i z pojedynczymi wyjątkami w historii tej krainy nie musimy spodziewać się sztormów. Ponadto, na Mazurach działa doskonały system ostrzegania przed nadciągającymi burzami. Zatem na mazurach wystarczy, że wybierzesz odpowiedni jacht i firmę czarterującą jachty posiadającą ubezpieczenie.

Sprawdź nasze najlepsze jachty

Oferujemy Państwu nowoczese, dobrze wuposażone i świetnie przygotowane łodzie żaglowe. Każdy nasz jacht posiada komfortowe wyposażenie hotelowe takie jak zamykana kabina z toeletą chemiczną, ogrzewanie Webasto, kuchenkę gazową, instalację wodną oraz elektryczną. Ponadto wyposażenie żeglarskie umożliwia komfortową żeglugę o obsługę jachtu. Wszystkie fały są sprowadzone do kokpitu, zainstalowana jest bramka do kładzenia masztu, markowe kabestany, silniki czterosówowe oraz wiele innych udogodnień.
Tango 30 “Ferajna”

Tango 30 “Ferajna”

koło sterowe i ogrzewanie
 • Kadłub: 9,5 m x 3,4 m
 • Załoga: 9 osób
 • Żagle: 40 m^2 (fok + grot)
 • Udogodnienia: koło sterowe, ster strumieniowy, echosonda, ogrzewanie Eberspacher, prysznic w kokpicie, radio z MP3, bimini, szprycbuda, nagłośnienie w kokpicie, oświetlenie LED, kuchenka gazowa, mikrofalówka, lodówka
Szczegóły
Phobos 29 “Jowisz”

Phobos 29 “Jowisz”

3 kabiny, ogrzewanie
 • Kadłub: 9,3 m x 2,95 m
 • Załoga: 10 osób
 • Żagle: 38m^2 (fok + grot)
 • Udogodnienia: silnik 8 KM, ogrzewanie, lodówka Waeco, grot pełnolistwowy z możliwością refowania, patent do kładzenia masztu, rolfok na sztywnym sztagu, radio CD/MP3, instalacja 12V / 230 V, gniazdo do ładowania telefonu, 3 zamykane kabiny
Szczegóły
Antila 26CC “Odyn”

Antila 26CC “Odyn”

2 kabiny, ogrzewanie, lodówka
 • Kadłub: 8,3 m x 2,9 m
 • Załoga: 8 osób
 • Żagle: 36 m^2 (fok + grot)
 • Udogodnienia: lodówka sprężarkowa, ogrzewanie Truma, silnik 8KM Yamaha, bramka do kładzenia masztu, rolfok, grot z możliwością refewoania, instalacja wody pitnej, radio z MP3, kuchanka gazowa, 2 zamykane kabiny.
Szczegóły
Antila 24 “Njord” oraz “Baldur”

Antila 24 “Njord” oraz “Baldur”

wygodne jachty, czarter bez patentu
 • Kadłub: 7,3m x 2,6m
 • Załoga: 7 osób
 • Żagle: 30 m^2 (fok+grot)
 • Udogodnienia: ogrzewanie Webasto, lodówka Waeco, kabestany Andersen, oświetlenie LED, bramka do kładzenia masztu, sztywny sztag, roll fok, kuchenka gazowa, kabina WC, silnik Yamaha 8KM
Szczegóły
X