Z uwagi na dużą ilość błędnych interpretacji Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 maja dementujemy wyjaśniamy wątpliwości. Sprawa dotyczy Rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Zgodnie z aktualnymi regulacjami prawnymi, na jachcie czarterowym może przebywać więcej niż 2 osoby.
Taki stan rzeczy wynika z poniższych kwestii:
- Przytoczony wyżej przepis jasno wskazuje rodzaje jednostek, których dotyczy. A mianowicie obejmuje: kajaki, łódki, rowery wodne, motorówki, skutery wodne. Wg. obowiązujących przepisów jachty nie są łodziami. Ustawa z dnia 12 kwietnia 2018 r. o rejestracji jachtów i innych jednostek pływających o długości do 24 m, nazywa jachty jachtami a łodzie wędkarskie, rybackie i inne łodziami.
- Ponadto “Przepisy żeglugowe na śródlądowych drogach wodnych” z dnia 19 grudnia 1991r. jasno wskazują, że żaglówki nie są łodziami tylko małymi statkami. Cytat z przepisu: “mały statek – oznacza statek, którego długość kadłuba jest mniejsza niż 15 m; do małych statków nie zalicza się, niezależnie od ich wymiarów, statków dopuszczonych do przewozu więcej niż 12 pasażerów bądź takich, które są promami albo prowadzą zestaw złożony ze statków nie będących małymi statkami lub są przystosowane do prowadzenia zestawu.”
- Jeśli tego jest mało, warto zwrócić uwagę, iż rozporządzenie z dnia 2 maja odnosi się do korzystania przez nie więcej niż dwie osoby jednocześnie jedynie w przypadku (cytat z rozporządzenia): “wypożyczania sprzętu rekreacyjnego stanowiącego integralną część obiektu rekreacyjnego (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 93.0 w podklasie 93.29.Z)”. Dotyczy to wyłącznie sprzętu wypożyczonego, który stanowi “integralną część obiektów rekreacyjnych”. Jachty żaglowe, czarterowane od prywatnych armatorów takich jak Twist Czarter nie stanowią integralnej części obiektu rekreacyjnego, więc ich nie dotyczą.
Biorąc pod uwagę powyższe aspekty, można z pełna stanowczością stwierdzić, iż ograniczenie dotyczące 2 osób nie dotyczy jachtów żaglowych, które są czarterowane.
Oczywiście w trakcie żeglugi tak jak i w innych miejscach, obowiązują wytyczne i rekomendacje sanitarne, które należy stosować.
Zachowajmy ostrożność i zdrowy rozsądek przy podejmowaniu wszelki decyzji związanych z żeglugą.