Jak zaszczepić żeglarską pasję u dziecka?

Z pewnością każdy w dzieciństwie choć przez chwilę marzył o byciu marynarzem – przemierzaniu bezkresnych mórz i oceanów, odkrywaniu nieznanych lądów, bliskim kontakcie z naturą. Raczej bardzo niewielu udało się to osiągnąć, jednak ci, którzy w okresie dziecięcym otrzymali namiastkę tych wszystkich doświadczeń – w postaci wyjazdów na żagle z rodzicami, czasy te wspominają z niekłamaną radością i nostalgią.

Wczesne lata życia to doskonały moment, aby zaszczepić u malucha, żeglarskiego bakcyla i sprawić, że nasza pociecha odnajdzie pasję być może na całe swoje późniejsze życie. Jak zatem sprawić, aby łódź nie wywoływała u dziecka przykrych skojarzeń, a wzbudzała w nim jedynie ekscytację i zew przygody?

Korzyści z żeglarstwa dla dziecka

Na początku sami powinniśmy się zastanowić jakie korzyści dla dziecka może przynieść żeglarska pasja. Na tak postawione pytanie nasuwa się wiele odpowiedzi. Przede wszystkim, w dobie wszechobecnego internetu i nowoczesnych technologii, dzisiejszym dzieciom z większym trudem niż poprzednim generacjom, przychodzi znajdowanie form rozrywki, które byłyby alternatywą dla komputera, konsol, telewizora. Czyż żagle z dzieckiem nie wydają się idealnym sposobem na oderwanie go od szklanego ekranu? Co więcej, potrzeba zdyscyplinowanego zachowania i reguły panujące podczas rejsu, kształtują w dzieciach postawy cenne w dorosłym życiu. Warto również zwrócić uwagę na kolejny bezcenny aspekt zarażenia najmłodszych pasją do żeglowania – chodzi tutaj o zdobywanie umiejętności interpersonalnych, nabywania umiejętności współpracy w dynamicznych warunkach, jakie stoją przed załogą jachtu na jeziorze.

Jak zorganizować wyjazd na żagle z dzieckiem? W dzisiejszych czasach nie musisz mieć uprawnień żeglarskich. Wiele firm takich jak Twist Czarter – Czarter jachtów na mazurach umożliwia czarter bez patentu.

Czarter jachtu – sam mu to pokaż

Sprawa wydaje się banalnie prosta w przypadku rodziców, którzy sami zostali już oczarowani tą formą spędzania wolnego czasu. Im nie pozostaje nic innego jak tylko wybrać czarter jednego z rodzinnych jachtów takich jak czarter Tango 30, czarter Antila 26 CC czy czarter Focus 800.

Jeśli nie posiada się własnej łodzi, z łatwością można znaleźć miejsca, w których wynajmie się jacht. Między innymi firma Twist Czarter z Giżycka ma w swojej ofercie jachty zarówno żaglowe, jak i motorowe. Rozpoczynając pierwszy rejs ze swoimi pociechami w Giżycku (które jest znakomitą bazą wypadową na otaczające jeziora) sprawicie, że będzie ono poznawać żeglarstwo w najbardziej pasjonującej i pięknej postaci.

A może obóz żeglarski dla dzieci?

W sytuacji, gdy żeglarstwo to wasze niespełnione marzenie i chcecie przenieść tę fascynację na swoje potomstwo lub po prostu nie czujecie się aż tak pewnie na wodzie, by zabrać samemu swoje dziecko na pokład jachtu, warto rozważyć wysłanie dziecka na kurs żeglarstwa. Taka forma nauki niesie mnóstwo korzyści. Tutaj młody człowiek, który jest oczywiście pod opieką doświadczonych instruktorów, uczy się samodzielności, odpowiedzialności, myślenia strategicznego, radzenia sobie w trudnych chwilach z dala od rodziców oraz oczywiście umiejętności pływania na jachcie. Organizacja obozów żeglarskich dla dzieci staję się coraz popularniejszą formą nauki i popularyzacji tej dyscypliny w Polsce. Każdego lata na Mazurach są organizowanego typu przedsięwzięcia.

W istocie, do żeglarstwa dziecka nie trzeba długo przekonywać. Dzieci uwielbiają pirackie przygody, rodzinne wyjazdy i poznawanie nowych miejsc. Nasze pociechy otwiera to na świat, dodaje odwagi i uczy wielu ważnych aspektów związanych z życiem codziennym. Kiedy dziecko złapie bakcyla żeglarstwa trudno będzie go od niego odwieść… ale po co to w ogóle robić?

Jak zaszczepić żeglarską pasję u dziecka?
5 (100%) 3

X