Jak zadbać o sztormiak?

jak zadbać o sztormiak

Jak każda odzież, ta wodoodporna również z czasem niszczeje. Jednak nieodpowiednio zadbany sztormiak straci swoje właściwości zdecydowanie szybciej. Zatem jak zadbać o sztormiak, by służył nam latami?

jak zadbać o sztormiak

Jak zadbać o sztormiak: Od czego zacząć?

Po wyborze idealnego sztormiaka musimy zadbać o to, by służył nam latami. Odpowiednia dbałość i wiedza na temat tego, jak czyścić tę odzież pozwoli nam na zachowanie sztormiaka na długie lata. Nie powinniśmy zatem traktować sztormiaka jak kurtki. Jego przeznaczeniem są rejsy i ciężkie warunki pogodowe, czy to na mazurach, czy na morzu. Na mazurach nie zawsze jest konieczny, na morzu to element nieodzowny.

Jeśli nie mamy innej możliwość, a sztormiaka nie da się czyścić miejscowo. Najlepiej unikać prania w pralce i pralniach chemicznych. Zdecydowanie lepiej wyprać go ręcznie w temperaturze nieprzekraczającej 30 stopni.

Zaczynamy od opróżnienia wszystkich kieszeni oraz weryfikacji metki – sprawdzamy, w jaki sposób i w jakiej temperaturze należy prać sztormiak.

Jak prać sztormiak?

Sztormiak pierzemy tylko w razie konieczności – im rzadziej, tym lepiej. Jeśli nie musimy prać całego, pierzemy jedynie miejscowo za pomocą gąbki i szarego mydła. Po rejsie po prostu płuczemy go w słodkiej wodzie, by oczyścić z zanieczyszczeń i jeśli rejs odbywał się na wodach słonych z soli.

Warto wiedzieć, że sztormiaka nie powinno się prać w zwykłym proszku. Taki zabieg spowoduje uszkodzenie powłoki wodoszczelnej, a w konsekwencji tkanina zacznie wchłaniać deszcz i wodę. W przypadku wody morskiej sól jeszcze bardziej zatka mikropory i zmniejszy to oddychalność sztormiaka. Zamiast proszku lepiej wybrać płyn do tkanin oddychających. Pod żadnym pozorem nie wolno używać (nawet do czyszczenia miejscowego) takich środków jak rozpuszczalnik, benzyna, detergentów czy zmiękczaczy.

Jak suszyć sztormiak

Po praniu strzepujemy większość wody, rozwieszamy w suchym, zacienionym i przewiewnym miejscu pozwalając mu wyschnąć samoistnie. Nie najlepszym pomysłem jest suszenie sztormiaków w suszarce bębnowej.

Sztormiaka nie powinniśmy też wirować, wykręcać i suszyć na słońcu.

Jak impregnować i przechowywać sztormiak?

Wodoodporna odzież potrzebuje impregnacji. Dlatego zawsze po zakończonym rejsie oraz porządnym oczyszczeniu i osuszeniu warto spryskać ją przeznaczonym do tego impregnatem. Należy podkreślić, że impregnat powinien być przeznaczony do tkanin oddychających. Każdy inny ponownie zatka pory i oddychalność odzieży spadnie.

Sztormiaka nie trzymamy wilgotnego w szafie, nie zwijamy w rulon i nie składamy w kostkę. Dobrze wysuszony sztormiak powinien zostać zawieszony na wieszaku w szafie.

Sprawdź nasze inne jachty

Oferujemy Państwu nowoczese, dobrze wyposażone i świetnie przygotowane łodzie żaglowe i motorowe. Każdy nasz jacht posiada komfortowe wyposażenie hotelowe takie jak zamykana kabina z toeletą chemiczną, ogrzewanie Webasto, kuchenkę gazową, instalację wodną oraz elektryczną. Ponadto wyposażenie żeglarskie umożliwia komfortową żeglugę o obsługę jachtu. Wszystkie fały są sprowadzone do kokpitu, zainstalowana jest bramka do kładzenia masztu, markowe kabestany, silniki czterosówowe oraz wiele innych udogodnień.

Pełna lista jachtów oraz wybrane jednostki:

Maxus 33.1 RS

Maxus 33.1 RS

3 kabiny, koło sterowe i ogrzewanie
  • Kadłub: 10,45 m x 3,2 m
  • Załoga: 8-10 osób
  • Żagle: 40 m^2 (fok + grot)
  • Udogodnienia: koło sterowe, ster strumieniowy, echosonda, ogrzewanie Webasto, prysznic w kokpicie, radio z MP3 i TV, bimini, szprycbuda, nagłośnienie w kokpicie, oświetlenie LED, kuchenka gazowa, mikrofalówka, lodówka
Szczegóły
Antila 30

Antila 30

3 kabiny, ogrzewanie, koło sterowe
  • Kadłub: 9,3 m x 2,95 m
  • Załoga: 10 osób
  • Żagle: 38m^2 (fok + grot)
  • Udogodnienia: silnik 15 KM stacjonarny, ogrzewanie, lodówka Waeco, grot pełnolistwowy, patent do kładzenia masztu, rolfok na sztywnym sztagu, radio CD/MP3, instalacja 12V / 230 V, gniazdo do ładowania telefonu, 3 zamykane kabiny
Szczegóły
Nautika 830

Nautika 830

motorowy houseboat, 2 kabiny
  • Kadłub: 8,3 m x 2,9 m
  • Załoga: 8 osób
  • Żagle: –
  • Udogodnienia: jacht motorowy dostępny bez patentu, lodówka sprężarkowa, ogrzewanie Webasto, silnik Marcury 50KM z elektrycznym trymem, instalacja wody pitnej, radio z MP3 oraz TV, kuchenka gazowa, 2 zamykane kabiny (max 6 osób).
Szczegóły
Antila 24.4

Antila 24.4

szybkie jachty dostępne bez patentu
  • Kadłub: 7,4m x 2,6m
  • Załoga: 6-8 osób
  • Żagle: 30 m^2 (fok+grot)
  • Udogodnienia: ogrzewanie Webasto, lodówka Waeco, kabestany Andersen, oświetlenie LED, bramka do kładzenia masztu, sztywny sztag, roll fok, kuchenka gazowa, kabina WC, silniki Mercury Sailpower 5KM, panel solarny.
Szczegóły
5/5 - (1 vote)
X