Jak wybrać silnik zaburtowy?

Antila 26 CC "Odyn" - kokpit jachtu

Wybór odpowiedniego silnika zaburtowego to jedna z najważniejszych decyzji, jaką musimy podjąć przed wyruszeniem w rejs. Silnik powinien być niezawodny w każdej sytuacji, a przede wszystkim dopasowany do naszej łodzi. Korzystając z czarteru jachtu na Mazurach, armator dokona tego wyboru za Ciebie. Jeśli jednak kupiłeś swój wymarzony jacht, dowiedz się jaki silnik zaburtowy będzie najlepszy!   

Antila 26 CC "Odyn" - kokpit jachtu

Czym jest silnik zaburtowy?  

Silnik zaburtowy to lekki motor montowany na pawęży lub w studzience kokpitowej. Jest to dwu lub czterosuwowy z zapłonem iskrowym. Cechuje go łatwy i szybki montaż, dobra manewrowość i prosta obsługa. W porównaniu do silników stacjonarnych jest jednak bardziej narażony na uszkodzenia mechaniczne. A także ze względu na swoją moc, zwykle do kilku koni mechanicznych, ma niemal wyłącznie rozruch ręczny za pomocą linki rozrusznika.  

Silnik elektryczny czy spalinowy?   

Kupując silnik do łodzi żaglowej, możemy zdecydować się na elektryczną lub spalinową wersję. Silnik elektryczny jest tańszy, lżejszy i bardziej ekologiczny. Jego praca jest niemal bezgłośna, a montaż niezwykle prosty. W dodatku nie musimy pamiętać o wymianie oleju i chłodzeniu. Silniki te nie pozostają jednak bez wad. Akumulator trzeba często ładować. Najczęściej występujący w silnikach akumulator o pojemności 100Ah będzie pracować maksymalnie do 12 godzin, później czeka nas bardzo długie ładowanie, nawet do 20 godzin. Największą wadą jest jednak jego niewielka moc. Z tego powodu sprawdzi się jedynie do napędu lekkich łodzi, o wadze do 2 ton. Można go więc wykorzystać w przypadku małych łodzi żaglowych lub jako silnik pomocniczy.  

Spalinowy silnik zaburtowy, choć dużo głośniejszy jest lepszym rozwiązaniem dla jachtów żaglowych. Charakteryzuje się małym zużyciem paliwa, łatwą konserwacją i niedrogim serwisowaniem. Najczęściej – tak jak w przypadku jachtów Twist Czarter Czarter Jachtów na Mazurach – wybierane przez żeglarzy są silniki czterosuwowe, zapewniają one najlepszą płynność działania Silniki dwusuwowe są bardziej wydajne, mają większą moc, ale działają głośniej i wytwarzają więcej zanieczyszczeń, przez co są mniej ekologiczne. Ze względu na ekologię producenci zaprzestali produkcji silników dwusuwowych. Wszystkie nowe silniki zaburtowe są wyłącznie czterosuwowe.  

Jaka moc silnika zaburtowego?  

Tutaj odpowiedź jest prosta – najlepiej wybrać silnik zaburtowy o większej pojemności w stosunku do masy łodzi. Większa moc przyda się szczególnie podczas gorszych warunków pogodowych. Wybór silnika o wyższej mocy wiąże się jednak z większym zużyciem paliwa, przez co używanie silnika będzie droższe. Warto wtedy korzystać z niższych zakresów obrotów, tak aby pływanie było bardziej ekonomiczne. Silnik o mniejszej mocy choć tańszy, szybciej się zużywa, ponieważ jego eksploatacja przebiega dynamiczniej.   

Głównymi parametrami charakteryzującymi silnik zaburtowy jest jego moc wyrażana w kilowatach (kW) lub koniach mechanicznych (KM) oraz prędkość obrotowa silnika. Przy codziennym, rekreacyjnym pływaniu jacht powinien poruszać się z prędkością ekonomiczną, która występuje przy około trzech czwartych maksymalnych obrotów silnika.  

Silnik zaburtowy oczywiście dobieramy do wielkości kadłuba. W przypadku małych łodzi możemy zdecydować się na silnik o mocy 4,6 lub 8 koni mechanicznych. Taka moc jest wystarczająca do portowych manewrów i poruszania się po akwenach w przypadku braku wiatru. Przykładem takiego silnika jest czterosuwowy silnik zaburtowy Mercury 8KM zamontowany w naszej łodzi Antila 26 CC oraz czterosuwowy silnik 4 KM Mercury, napędzający jednostkę Antila 24, która nadaje się na czarter jachtu bez patentu.   

Silniki zaburtowe o większej mocy mają dużą siłę uciągu i mniejszą prędkość maksymalną. Są o wiele cięższe, ale poradzą sobie z większymi jednostkami pływającymi. Takim silnikiem jest Silnik YAMAHA 9.9 KM BigFOOT w naszym jachcie Tango 30.  

Wybór śruby silnika zaburtowego 

Śrubę silnika zaburtowego dobiera się do rodzaju jednostki pływającej i jej wyporności. Śruba powinna być dopasowana tak, aby silnik mógł osiągnąć swoją nominalną moc, czyli pracować w swoim optymalnym zakresie obrotów. Wybierając śrubę należy skupić się na dwóch wartościach – jej średnicy oraz soku śruby, czyli nachylenia łopatek. Skok jest drogą, jaką wykonuje koniec płata śruby w ciągu jednego obrotu i mierzony jest w calach.  Źle dobrana śruba silnika może spowodować nawet przeciążenie silnika.   

Śruby o większym skoku powodują, że można dzięki nim płynąć szybciej. Natomiast mniejszy skok stosuje się w przypadku dużych jachtów, gdzie uciąg będzie większy. Zasada jest więc prosta – im większy jest jacht, tym mniejszy powinien być skok śruby, dzięki czemu śruba nadawać się będzie do uciągu. Odwrotnie jest w przypadku średnicy śruby, większa średnica sprawia, że uciąg w zakresie niewielkich prędkości będzie duży.   

Manetka czy Rumpel?

Ostatnią kwestią, jaką należy przemyśleć przy zakupie silnika zaburtowego, jest wybór pomiędzy manetką lub rumplem. Rumpel umożliwia skręcanie całej kolumny silnika, dzięki czemu zwiększa manewrowość w porcie. Wybór silnika zaburtowego z rumplem jest również tańszy niż w przypadku manetki. Ta druga ma jednak sporo zalet, przede wszystkim daje dużą wygodę. Możemy obserwować obszar przed łodzią, nie będąc skręconym bokiem, czy wręcz tyłem. Umożliwia ona bowiem sterowanie silnikiem wprost z kokpitu bez odwracania się do silnika. Silnik zaburtowy z manetką często wyposażony jest w rozrusznik, a sama manetka w kluczyk, nie ma więc konieczności szarpania przy odpalaniu.   

Manetka jest idealnym rozwiązaniem w przypadku większych jachtów i większych silników, kiedy jednoczesne trzymanie rumpla od steru oraz regulacja silnika są niekomfortowe. Warto rozważyć manetkę również w przypadku, kiedy jacht wyposażony jest w koło sterowe, dzięki czemu otrzymamy namiastkę silnika stacjonarnego.   

Czarterując jacht nie musisz martwić się wyborem silnika, w Twist Czarter idealnie dobieramy napęd do jednostki. Jedyne co warto brać pod uwagę to wybór pomiędzy manetką i rumplem. Pierwszą znajdziesz na jachtach Antila 24 Njord, Focus 800, Tes 678 BT, Antila 26CC, Phobos 29, drugi czarterując Antilę 24 Baldur oraz Tango 30

Sprawdź nasze inne jachty

Oferujemy Państwu nowoczese, dobrze wyposażone i świetnie przygotowane łodzie żaglowe i motorowe. Każdy nasz jacht posiada komfortowe wyposażenie hotelowe takie jak zamykana kabina z toeletą chemiczną, ogrzewanie Webasto, kuchenkę gazową, instalację wodną oraz elektryczną. Ponadto wyposażenie żeglarskie umożliwia komfortową żeglugę o obsługę jachtu. Wszystkie fały są sprowadzone do kokpitu, zainstalowana jest bramka do kładzenia masztu, markowe kabestany, silniki czterosówowe oraz wiele innych udogodnień.

Pełna lista jachtów oraz wybrane jednostki:

Maxus 33.1 RS

Maxus 33.1 RS

3 kabiny, koło sterowe i ogrzewanie
  • Kadłub: 10,45 m x 3,2 m
  • Załoga: 8-10 osób
  • Żagle: 40 m^2 (fok + grot)
  • Udogodnienia: koło sterowe, ster strumieniowy, echosonda, ogrzewanie Webasto, prysznic w kokpicie, radio z MP3 i TV, bimini, szprycbuda, nagłośnienie w kokpicie, oświetlenie LED, kuchenka gazowa, mikrofalówka, lodówka
Szczegóły
Antila 30

Antila 30

3 kabiny, ogrzewanie, koło sterowe
  • Kadłub: 9,3 m x 2,95 m
  • Załoga: 10 osób
  • Żagle: 38m^2 (fok + grot)
  • Udogodnienia: silnik 15 KM stacjonarny, ogrzewanie, lodówka Waeco, grot pełnolistwowy, patent do kładzenia masztu, rolfok na sztywnym sztagu, radio CD/MP3, instalacja 12V / 230 V, gniazdo do ładowania telefonu, 3 zamykane kabiny
Szczegóły
Nautika 830

Nautika 830

motorowy houseboat, 2 kabiny
  • Kadłub: 8,3 m x 2,9 m
  • Załoga: 8 osób
  • Żagle: –
  • Udogodnienia: jacht motorowy dostępny bez patentu, lodówka sprężarkowa, ogrzewanie Webasto, silnik Marcury 50KM z elektrycznym trymem, instalacja wody pitnej, radio z MP3 oraz TV, kuchenka gazowa, 2 zamykane kabiny (max 6 osób).
Szczegóły
Antila 24.4

Antila 24.4

szybkie jachty dostępne bez patentu
  • Kadłub: 7,4m x 2,6m
  • Załoga: 6-8 osób
  • Żagle: 30 m^2 (fok+grot)
  • Udogodnienia: ogrzewanie Webasto, lodówka Waeco, kabestany Andersen, oświetlenie LED, bramka do kładzenia masztu, sztywny sztag, roll fok, kuchenka gazowa, kabina WC, silniki Mercury Sailpower 5KM, panel solarny.
Szczegóły
5/5 - (1 vote)
X