Czarter jachtów na Mazurach: Jak powinien być wyposażony jacht?

Czarter jachtu na mazurach to jedna z najpopularniejszych form wypoczynku wśród żeglarzy. W regionie funkcjonuje wiele firm czarterujących najróżniejsze typy jachtów, w najróżniejszym standardzie i z różnorodnym wyposażeniem. Zatem jak powinien być wyposażony jacht, by rejs odbywał się w komfortowych warunkach?

Zadbany i czysty jacht

Przede wszystkim przed odbiorem jachtu należy sprawdzić, czy czarterowany jacht jest zadbany i czysty. Większość firm zawsze przed sezonem przeprowadza gruntowne sprzątanie i naprawy. Tak jest w przypadku jachtów Twist Czarter. Jednak nie wszystkie firmy się do tej niepisanej zasady stosują. Każdy z nas chce pływać w komfortowych i higienicznych warunkach dlatego w Twist Czarter – Czarter Jachtów na Mazurach zawsze dbamy o czystość i sprawność jachtów. Przed oddaniem ich dla naszych klientów, każdorazowo weryfikujemy ich stan techniczny oraz przeprowadzamy kontrole czystości. Jacht trafia w ręce kapitana w idealnym stanie.

Oznakowanie jachtu

Sprawdzając jacht, warto również zweryfikować czy jacht posiada stosowne oznakowanie. A te musi być zgodne z § 2.02 „Przepisów żeglugowych na śródlądowych drogach wodnych”. Zgodnie z tym rozporządzeniem oznakowanie jachtu powinno zawierać numerem rejestracyjny, a gdy nie ma obowiązku rejestracji to nazwę jachtu lub nazwisko i miejsce zamieszkania właściciela.

Oznakowanie jachtu powinno być widoczne z daleka. Wysokość liter określono jako co najmniej 10 cm. W przypadku jachtów czarterowanych bez nazwy lub innego znaku rozpoznawczego na jachcie powinna znaleźć się nazwa przedsiębiorstwa, klubu lub nazwisko właściciela, do którego należy jacht.

Obowiązkowe wyposażenie czarterowanego jachtu

W przypadku obowiązkowego wyposażenia jachtu mamy do czynienia z dwiema podstawami prawnymi. Pierwszą jest “Ustawa o żegludze śródlądowej” druga to “Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 5 listopada 2010 r. w sprawie wymagań technicznych i wyposażenia statków żeglugi śródlądowej oraz upoważnienia podmiotów do wykonywania przeglądów technicznych statków”. Określają one podstawowe i obowiązkowe wyposażenie jachtu, na które składa się:

 1. Środki ratunkowe – pasy ratunkowe, kamizelki ratunkowe oraz koła ratunkowe „spełniające wymagania przepisów technicznych upoważnionych podmiotów odpowiednich norm krajowych lub międzynarodowych”. Kamizelki ratunkowe powinny być wykonane zgodnie z dyrektywą UE o środkach ochrony indywidualnej i posiadać znak zgodności „CE”. Środki asekuracyjne o poziomie użytkowania 50 nie spełniają wymagań dla  kamizelek ratunkowych. Liczba indywidualnych środków ratunkowych powinna odpowiadać liczbie osób na jachcie.
 2. Koło ratunkowe – co najmniej jedna sztuka
 3. Gaśnice proszkowe o masie 2 kg na jachtach o długości kadłuba:
  • do 10 m –  1 gaśnica;
  • powyżej 10 m do 15 m – 2 gaśnice;
  • powyżej 15 m do 20 m – 3 gaśnice.
 4. Odbijacze w liczbie odpowiedniej do rodzaju i wymiarów statku;
 5. Bosak
 6. Apteczka pierwszej pomocy

Dobre praktyki w wyposażeniu jachtu

Poza oznakowaniem oraz wyposażeniem obowiązkowym dobre firmy czarterowe udostępniają swoim klientom również inne elementy wyposażenia. Wśród nich znajdziemy małe AGD w postaci kuchenki mikrofalowej, kuchenki gazowej z pełną butlą i lodówka. Standardem jest kambuz wyposażony w talerze, garnki, sztućce i szklanki.

Wyposażeniem ponad standardowym jest z pewnością bimini, echosonda czy ster strumieniowy. W zależności od wybranego jachtu różnorodne udogodnienia znajdziesz na jachtach Twist Czarter – Czarter Jachtów na Mazurach. Na Tango 30 ster strumieniowy, natomiast echosondę na Antilii 26CC. Pozostałe jachty również zostały bogato wyposażone dlatego warto sprawdzić takie jednostki jak Focus 800, Sasanka Viva 600 i 700, Tes 32 czy Antila 33.

Ponadto poza wyposażeniem w cenie czarteru znajduje się również ubezpieczenie OC, AC, NW, rzeczy osobiste oraz serwis na szlaku, gaz, zatankowana woda, naładowany akumulator i WC chemiczne.

Czarter jachtów na Mazurach: Jak powinien być wyposażony jacht?
5 (100%) 1

X