Czarter bez uprawnień, czy to w ogóle możliwe?

Już od dłuższego czasu czarter bez patentu jest w Polsce dozwolony. Oczywiście, są pewne ograniczenia prawne oraz konieczność posiadania choćby podstawowej wiedzy o żeglarstwie i bezpieczeństwie na jachcie. O czym warto pamiętać, wybierając czarter bez uprawnień?

czarter bez uprawnień

Czarter bez uprawnień w Twist Czarter

Jeszcze kilka lat temu czarter bez patentubył tylko marzeniem tych, którzy uwielbiali mazury i chcieli oglądać je nie tylko z pomostu, czy dzikiej mazurskiej plaży. Dziś, prawo daje możliwość wynajęcia żaglówki dla każdego. Warto jednak wiedzieć jakie warunki trzeba spełnić, by móc wyczarterować jacht bez patentu. Również, w Twist Czarter mamy możesz zdecydować się na:

Wszystkie te jachty są dostępne dla każdego bez uprawnień. Są też idealne do rozpoczęcia przygody z żeglarstwem na mazurach.

Uwarunkowania prawne

Jachtami, które można czarterować bez uprawnień, są to przede wszystkim małe jednostki o długości nieprzekraczającej 7,5 metra. Zazwyczaj są to kilkuosobowe jednostki z silnikami o niewielkiej mocy – takie jak wymienione wyżej Sasanka Viva 700, Sasanka Viva 600,. Tes 678 BT oraz jeden z największych jachtów dostępnych do czarteru bez patentu czyli czarter Antila 24 .

Co z jachtami motorowymi? Czarter bez patentu tych jednostek jest zależny od mocy ich silnika. Nie powinna ona przekraczać 10 kW tj. 13 KM.  

Czy to bezpieczne?

Odbycie kursu, żeglarskiego dającego uprawnienia do żeglowania na większych jednostkach jest dobrym pomysłem. Daje gruntowne podstawy nie tylko z zakresu żeglarstwa, bezpieczeństwa na jachcie, pierwszej pomocy, ale również zachowania w sytuacjach awaryjnych. Taka wiedza w skrajnych sytuacjach może okazać się niezwykle przydatna.  

Niemniej jednak jesteśmy przekonani, że pierwsze kroki w żeglarskim świecie można w pełni bezpiecznie stawiać, wybierając czarter bez patentu. Czarter Mazury w ofercie Twist Czarter to w pełni bezpieczne i łatwe w sterowaniu. Nasza doświadczona i zawsze życzliwa kadra służy każdej załodze prostym przeszkoleniem przed wypłynięciem z portu. Dlatego, jeśli chcesz poznać smak żeglarskiej pasji nie czekaj!

Oceń tą treść

X