6 sposobów jak dbać o środowisko żeglując na Mazurach?

Świadomość na temat szkodliwego wpływu człowieka na środowisko zauważalnie rośnie w dzisiejszym społeczeństwie. Zmiany postaw coraz częściej zauważa się również wśród osób żeglujących po mazurskich jeziorach. Trend ten szczerze cieszy, niemniej potrzeba szerzenia proekologicznych wzorców jest wciąż duża. W związku z tym przygotowaliśmy zestaw 5 rad dla tych osób, które wciąż zastanawiają się jak dbać o środowisko, decydując się na czarter jachtu na mazurach.

Ograniczaj ilość odpadów

Pierwsze trzy omawiane przez nas wskazówki odnoszą się do popularnej zasady 3R – Reduce, Reuse, Recycle. Pierwsza  – Reduce – zakłada ograniczenie ilości zużywanych elementów plastikowych na pokładzie. Chodzi o to, by z głową podchodzić do naszego ekwipunku i ograniczyć ilość pudełek plastikowych, które będziemy za chwilę chcieli wyrzucić. Najlepiej korzystać z alternatyw wielokrotnego użytku. Przykładami są coraz częściej dostępne naczynia ze sprasowanych otrębów, szklane wymienne butelki, a zamiast plastikowych kubków można użyć metalowych kubków biwakowych. Warto też zrezygnować z plastikowych foliówek popularnie zwanych “siatkami”, które bardzo często lądują w wodzie.  Owoce i warzywa takie jak banany, arbuz, pomarańcze przed zjedzeniem obierasz ze skórki, a więc nic nie stoi na przeszkodzie, by wylądowało bezpośrednio w Twojej torbie.

Nie wyrzucaj – wykorzystuj wielokrotnie

W myśl tej zasady pozytywnym krokiem jest odejście od stosowania elementów jednokrotnego użytku na rzecz tych, które można ponownie wykorzystać. Lepiej jest mieć jeden solidny pojemnik na wodę, niż kilka jednorazowych butelek, które od razu się wyrzuca. Zamiast butelek wybierz menażkę, foliówki zastąp torbami tekstylnymi. Wybierając czarter jachtu w Giżycku nie musisz też pakować zbędnych plastikowych sztućców, na naszych jachtach znajdują się porządne sztućce i naczynia.

Segreguj i wyrzucaj śmieci w miejscach do tego przeznaczonych

Zaciszna zatoczka ukryta w trzcinach a na brzegu sterta śmieci – to najgorszy widok, jaki możemy zastać podczas naszego rejsu na Mazurach. Niestety takie sytuacje się zdarzają. Pod żadnym pozorem nie można brać przykładu z takich zachowań. Śmieci koniecznie trzeba segregować podczas rejsu i zostawiać w miejscach ku temu przeznaczonych.

Przeciwdziałaj zanieczyszczeniom

Oczywistym jest fakt, że nasz jacht jest poważnym źródłem zanieczyszczeń środowiska naturalnego okolicy, w której pływamy. Zadbać więc musimy o:

Zapobieganie wyciekom paliwa

To jeden z najważniejszych sposobów, w jaki możemy dbać o otaczającą nas przyrodę.

Należy stosować się do kilku zasad:

– Unikać przepełnienia zbiornika na paliwo;
– Obserwować dokładnie pojawienie się ew. pęknięć, które mogą skutkować wyciekiem;
– Tankować tylko i wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych;

Ścieki tylko w wyznaczonych miejscach

Wylewanie ścieków do wód przez żeglarzy na Mazurach jest wciąż niestety często spotykanym procederem. Na szczęście coraz powszechniejszym elementem mazurskiej infrastruktury żeglarskiej są urządzenia służące do odpompowania ścieków, z których coraz więcej osób korzysta. Takie urządzenie znajdują się w każdej ekomarinie. Jedną z największych i najbardziej nowoczesnych znajdziesz w Giżycku. Nowoczesne ekomariny znajdują się również w Węgorzewie, Wilkasach, Piszu, Mikołajkach i Rynie.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że na każdym jachcie będącym w ofercie Twist Czarter – Czarter Jachtu Giżycko zainstalowane są nowoczesne toalety chemiczne. Dzięki nowoczesnemu i zadbanemu sprzętowi ich odbiór w jednej ze wspomnianych ekomarin nie powinien być problemem.

Pod żaglami nie jesteś sam

Jeśli zastanawiasz się jak dbać o środowisko musisz pamiętać, że na mazurach nigdy nie jesteś sam. I nie mamy tu na myśli żeglarzy podczas cumowania w pięknym Giżyckim Porcie Stranda, ale nawet kiedy cumujesz na dziko cały czas otacza cię przyroda i liczne zwierzęta. Dlatego tutaj też warto trzymać się pewnych zasad.

Przede wszystkim nie cumuj w pobliżu rezerwatów przyrody. Rezerwaty przyrody tworzone są w bardzo konkretnych celach i obejmują obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi. Przedmiotem ochrony w rezerwacie może być całość przyrody lub poszczególne jej składniki, w tym fauna (zwierzęta), flora (rośliny), grzyby czy też twory przyrody nieożywionej, np. skały. Twory przyrody objęte ochroną nie zawsze w pierwszej chwili mogą być przez nas zauważane, dlatego honorujmy tablice z zakazem cumowania. Rezerwaty to obszary o szczególnych walorach, a nasze nierozsądne zachowanie może się przyczynić do ich zniszczenia.

Inną tablicą, na którą warto zwrócić uwagę są jeziora objęte strefą ciszy. Dlatego żeglując po nich koniecznie zachowaj ciszę i pod żadnym pozorem nie pływaj na włączonym silniku.

Pomijając podstawowe zasady jak dbać o środowisko, o których chyba już nie musimy wspominać, takie jak “nie wyrzucaj śmieci do wody”, “posprzątaj po sobie kiedy cumujesz na dziko” to warto trzymać się powyższych zasada. Ich wprowadzenie do swoich codziennych nawyków żeglarskich, może znacząco poprawić stan środowiska naturalnego, które jest coraz silniej eksploatowane przez tysiące jednostek żeglujących po Mazurach. Dla tych, którzy zastanawiają się, jak dbać o środowisko, wskazówki powinny być wartościowym kodeksem postępowania.

Sprawdź nasze inne jachty

Oferujemy Państwu nowoczese, dobrze wyposażone i świetnie przygotowane łodzie żaglowe i motorowe. Każdy nasz jacht posiada komfortowe wyposażenie hotelowe takie jak zamykana kabina z toeletą chemiczną, ogrzewanie Webasto, kuchenkę gazową, instalację wodną oraz elektryczną. Ponadto wyposażenie żeglarskie umożliwia komfortową żeglugę o obsługę jachtu. Wszystkie fały są sprowadzone do kokpitu, zainstalowana jest bramka do kładzenia masztu, markowe kabestany, silniki czterosówowe oraz wiele innych udogodnień.

Pełna lista jachtów oraz wybrane jednostki:

Maxus 33.1 RS

Maxus 33.1 RS

3 kabiny, koło sterowe i ogrzewanie
  • Kadłub: 10,45 m x 3,2 m
  • Załoga: 8-10 osób
  • Żagle: 40 m^2 (fok + grot)
  • Udogodnienia: koło sterowe, ster strumieniowy, echosonda, ogrzewanie Webasto, prysznic w kokpicie, radio z MP3 i TV, bimini, szprycbuda, nagłośnienie w kokpicie, oświetlenie LED, kuchenka gazowa, mikrofalówka, lodówka
Szczegóły
Antila 30

Antila 30

3 kabiny, ogrzewanie, koło sterowe
  • Kadłub: 9,3 m x 2,95 m
  • Załoga: 10 osób
  • Żagle: 38m^2 (fok + grot)
  • Udogodnienia: silnik 15 KM stacjonarny, ogrzewanie, lodówka Waeco, grot pełnolistwowy, patent do kładzenia masztu, rolfok na sztywnym sztagu, radio CD/MP3, instalacja 12V / 230 V, gniazdo do ładowania telefonu, 3 zamykane kabiny
Szczegóły
Nautika 830

Nautika 830

motorowy houseboat, 2 kabiny
  • Kadłub: 8,3 m x 2,9 m
  • Załoga: 8 osób
  • Żagle: –
  • Udogodnienia: jacht motorowy dostępny bez patentu, lodówka sprężarkowa, ogrzewanie Webasto, silnik Marcury 50KM z elektrycznym trymem, instalacja wody pitnej, radio z MP3 oraz TV, kuchenka gazowa, 2 zamykane kabiny (max 6 osób).
Szczegóły
Antila 24.4

Antila 24.4

szybkie jachty dostępne bez patentu
  • Kadłub: 7,4m x 2,6m
  • Załoga: 6-8 osób
  • Żagle: 30 m^2 (fok+grot)
  • Udogodnienia: ogrzewanie Webasto, lodówka Waeco, kabestany Andersen, oświetlenie LED, bramka do kładzenia masztu, sztywny sztag, roll fok, kuchenka gazowa, kabina WC, silniki Mercury Sailpower 5KM, panel solarny.
Szczegóły
5/5 - (3 votes)